Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

Three monkeys A, B, C with masses of 10, 15, 8 kg respectively are climbing up and down the rope suspended from D. At the instant represented, A is descending the rope with an acceleration of $ 2m/{s^2} $ and C is pulling himself up with an acceleration of $ 1.5m/{s^2} $ . Monkey B is climbing up with a constant speed of $ 0.8m/s $ . Treat the rope and monkeys as a complete system and calculate the tension T in the rope at D. $ \left( {g = 10m/{s^2}} \right) $
seo images


Answer
VerifiedVerified
568.8k+ views
Hint We need to draw the free body diagrams of each of the monkeys. We consider the tensions for each part of the wire different. Then from the equations of motions of each of the monkeys we need to find the tension at each part. Hence we get the tension at D.

Formula Used: In this solution we will be using the following formula,
 $\Rightarrow {F_{net}} = ma $
where $ {F_{net}} $ is the net force on the body, $ m $ is the mass and $ a $ is the acceleration.

Complete step by step answer
Let us consider the monkey C. The forces acting on it are the tension due to the string upwards and the mass of the monkey acting downwards. The monkey C is moving up with an acceleration of $ 1.5m/{s^2} $ .
So the equation of motion of the monkey C will be,
 $\Rightarrow {T_3} - {m_C}g = {m_C}{a_C} $
The mass of the third monkey is $ {m_C} = 8kg $ , $ g = 10m/{s^2} $ and the acceleration is $\Rightarrow {a_C} = 1.5m/{s^2} $
Therefore on substituting the values we get,
 $\Rightarrow {T_3} - 8 \times 10 = 8 \times 1.5 $
So we get the tension as,
 $\Rightarrow {T_3} = \left( {8 \times 1.5} \right) + \left( {8 \times 10} \right) $
Hence on calculating e get,
 $\Rightarrow {T_3} = 92N $
Now for the second monkey B, the forces acting on it are the tension due to the string $ {T_2} $ upwards and the mass of the monkey and the tension $ {T_3} = 92N $ acting downwards. The monkey B is moving up with a constant speed of $ 0.8m/s $ .
So the equation of motion of the monkey B will be,
 $\Rightarrow {T_2} - {T_3} - {m_B}g = {m_B}{a_B} $
The mass of the second monkey is $ {m_B} = 15kg $ , $ g = 10m/{s^2} $ and the acceleration is $ {a_B} = 0 $ since speed is constant. Therefore on substituting the values we get,
 $\Rightarrow {T_2} - 92 - \left( {15 \times 10} \right) = 0 $
So we get the tension as,
 $\Rightarrow {T_2} = 92 + 150 $
Hence on calculating e get,
 $\Rightarrow {T_2} = 242N $
Now for the first monkey A, the forces acting on it are the tension due to the string $ {T_1} $ upwards and the mass of the monkey and the tension $ {T_2} = 242N $ acting downwards. The monkey A is moving down with a constant acceleration of $ 2m/{s^2} $ .
So the equation of motion of the monkey A will be,
 $\Rightarrow {T_2} + {m_A}g - {T_1} = {m_A}{a_A} $
The mass of the first monkey is $ {m_A} = 10kg $ , $ g = 10m/{s^2} $ and the acceleration is $ {a_A} = 2m/{s^2} $ Therefore on substituting the values we get,
 $\Rightarrow 242 + \left( {10 \times 10} \right) - {T_1} = 10 \times 2 $
So we get the tension as,
 $\Rightarrow {T_1} = 242 + 100 - 20 $
Hence on calculating e get,
 $\Rightarrow {T_1} = 322N $
So the tension on the rope at the point D will be $ {T_1} = 322N $ .

Note
Here we have used the free body diagrams of each of the monkeys to calculate the tension in the string. The free body diagram is a graphical illustration which is used to represent the forces acting on the body and the direction of motion of the body due to the net for acting on it.