
The work done in increasing the size of a soap film from $10{\text{cm}} \times {\text{6cm}}$ to $10{\text{cm}} \times 11{\text{cm}}$ is $3 \times {10^{ - 4}}{\text{J}}$ . Find the surface tension of the film.
A) $1 \times {10^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$
B) $6 \times {10^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$
C) $3 \times {10^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$
D) $1 \cdot 5 \times {10^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$
Answer
585.3k+ views
Hint: To increase the size of the soap film work must be done. This work done will be equal to the surface energy of the film. The surface energy of the soap film depends on the surface tension of the film and the change in the area of the film.
Formula used:
The surface energy of a soap film is given by, $SE = S\Delta A$ where $S$ is the surface tension of the film, and $\Delta A$ is the change in the area of the soap film.
Complete step by step answer:
Step 1: List the parameters known from the question.
The initial area of the film is $A = 10{\text{cm}} \times {\text{6cm}}$ and the final area of the film is $A' = 10{\text{cm}} \times 11{\text{cm}}$ .
The work done in obtaining this increase in the area of the soap film is $W = 3 \times {10^{ - 4}}{\text{J}}$ .
This work done will be equal to the surface energy of the soap film i.e., $SE = W = 3 \times {10^{ - 4}}{\text{J}}$ .
Step 2: Express the relation for the surface energy of the soap film to obtain the surface tension of the film.
The surface energy of a soap film is given by, $SE = S\Delta A$ --------- (1)
where $S$ is the surface tension of the face of the film and $\Delta A$ is the change in the area of the soap film.
The change in area will be $\Delta A = 2\left( {A' - A} \right)$
Substituting for $A = 10{\text{cm}} \times {\text{6cm}}$ and $A' = 10{\text{cm}} \times 11{\text{cm}}$ in the above relation we get,
$\Rightarrow \Delta A = 2\left[ {\left( {10 \times 11} \right) - \left( {10 \times {\text{6}}} \right)} \right] = 100{\text{c}}{{\text{m}}^2}$
Substituting for $SE = 3 \times {10^{ - 4}}{\text{J}}$ and $\Delta A = {10^{ - 2}}{{\text{m}}^2}$ in equation (1) we get,
$\Rightarrow 3 \times {10^{ - 4}} = S \times {10^{ - 2}}$
$ \Rightarrow S = \dfrac{{3 \times {{10}^{ - 4}}}}{{{{10}^{ - 2}}}} = 3 \times {10^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$
$\therefore $ The surface tension of the film is $S = 3 \times {10^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$. Thus the correct option is (C).
Note:
A soap film has two sides. So while calculating the change in surface area of the film, we multiply the change by 2 as the change in area is for both the faces of the film. Also, while substituting values of physical quantities in any equation make sure that all the quantities are expressed in their respective S.I. units. If not, then the necessary conversion of units must be done. Here, the change in the area $\Delta A = 100{\text{c}}{{\text{m}}^2}$ is converted to $\Delta A = {10^{ - 2}}{{\text{m}}^2}$ while substituting in equation (1).
Formula used:
The surface energy of a soap film is given by, $SE = S\Delta A$ where $S$ is the surface tension of the film, and $\Delta A$ is the change in the area of the soap film.
Complete step by step answer:
Step 1: List the parameters known from the question.
The initial area of the film is $A = 10{\text{cm}} \times {\text{6cm}}$ and the final area of the film is $A' = 10{\text{cm}} \times 11{\text{cm}}$ .
The work done in obtaining this increase in the area of the soap film is $W = 3 \times {10^{ - 4}}{\text{J}}$ .
This work done will be equal to the surface energy of the soap film i.e., $SE = W = 3 \times {10^{ - 4}}{\text{J}}$ .
Step 2: Express the relation for the surface energy of the soap film to obtain the surface tension of the film.
The surface energy of a soap film is given by, $SE = S\Delta A$ --------- (1)
where $S$ is the surface tension of the face of the film and $\Delta A$ is the change in the area of the soap film.
The change in area will be $\Delta A = 2\left( {A' - A} \right)$
Substituting for $A = 10{\text{cm}} \times {\text{6cm}}$ and $A' = 10{\text{cm}} \times 11{\text{cm}}$ in the above relation we get,
$\Rightarrow \Delta A = 2\left[ {\left( {10 \times 11} \right) - \left( {10 \times {\text{6}}} \right)} \right] = 100{\text{c}}{{\text{m}}^2}$
Substituting for $SE = 3 \times {10^{ - 4}}{\text{J}}$ and $\Delta A = {10^{ - 2}}{{\text{m}}^2}$ in equation (1) we get,
$\Rightarrow 3 \times {10^{ - 4}} = S \times {10^{ - 2}}$
$ \Rightarrow S = \dfrac{{3 \times {{10}^{ - 4}}}}{{{{10}^{ - 2}}}} = 3 \times {10^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$
$\therefore $ The surface tension of the film is $S = 3 \times {10^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$. Thus the correct option is (C).
Note:
A soap film has two sides. So while calculating the change in surface area of the film, we multiply the change by 2 as the change in area is for both the faces of the film. Also, while substituting values of physical quantities in any equation make sure that all the quantities are expressed in their respective S.I. units. If not, then the necessary conversion of units must be done. Here, the change in the area $\Delta A = 100{\text{c}}{{\text{m}}^2}$ is converted to $\Delta A = {10^{ - 2}}{{\text{m}}^2}$ while substituting in equation (1).
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

