
The wheel of a cycle covers 660 m by making 500 revolutions. What is the diameter of the wheel (in cm)
Answer
598.2k+ views
Hint: Divide the total distance covered by the number of revolutions to find the distance covered in one revolution. The distance covered in one revolution is the circumference of the wheel. Use the formula of circumference of the wheel, $C = 2\pi r$ to calculate the radius of the wheel. Then find the diameter of the wheel as diameter is double the radius. At last, convert the unit into cm.
Complete step-by-step answer:
We are given that the wheel covers a distance of 660 m.
Also, the number of revolutions used to cover the given distance is 500.
The distance covered can be calculated using the formula $\dfrac{{{\text{distance covered}}}}{{{\text{number of revolutions}}}}$.
Thus, distance covered in 1 revolution is, $\dfrac{{600}}{{500}} = 1.32m$
The distance covered by a wheel is equal to the circumference of the wheel.
Circumference of a circle is given by $2\pi r$ where $r$ is the radius.
Therefore, we have
$
2\pi r = 1.32 \\
r = \dfrac{{1.32}}{{2\pi }} \\
$
Use \[\pi = \dfrac{{22}}{7}\] in the above equation.
$r = \dfrac{{1.32 \times 7}}{{2\left( {22} \right)}} = 0.21m$
Diameter is double the radius, hence, we get, diameter =0.42m
But we need an answer in cm.
As, 1m=100cm, hence multiply 0.42 by 100 to convert the unit in cm.
Therefore, the diameter of the wheel is 42 cm.
Note: The distance covered in one revolution is the circumference of the wheel. Also, diameter is half the radius. After calculating the diameter using the circumference, change the unit from metre to centimetre.
Complete step-by-step answer:
We are given that the wheel covers a distance of 660 m.
Also, the number of revolutions used to cover the given distance is 500.
The distance covered can be calculated using the formula $\dfrac{{{\text{distance covered}}}}{{{\text{number of revolutions}}}}$.
Thus, distance covered in 1 revolution is, $\dfrac{{600}}{{500}} = 1.32m$
The distance covered by a wheel is equal to the circumference of the wheel.
Circumference of a circle is given by $2\pi r$ where $r$ is the radius.
Therefore, we have
$
2\pi r = 1.32 \\
r = \dfrac{{1.32}}{{2\pi }} \\
$
Use \[\pi = \dfrac{{22}}{7}\] in the above equation.
$r = \dfrac{{1.32 \times 7}}{{2\left( {22} \right)}} = 0.21m$
Diameter is double the radius, hence, we get, diameter =0.42m
But we need an answer in cm.
As, 1m=100cm, hence multiply 0.42 by 100 to convert the unit in cm.
Therefore, the diameter of the wheel is 42 cm.
Note: The distance covered in one revolution is the circumference of the wheel. Also, diameter is half the radius. After calculating the diameter using the circumference, change the unit from metre to centimetre.
Recently Updated Pages
Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 9 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE

