
The weight of $30$ boxes is $6$ kg. What is the weight of such $1080$ boxes?
Answer
489.9k+ views
Hint: In the question we are given the weight of $ 30 $ boxes and we have to calculate the weight of such $ 1080 $ boxes. For this we will use the unitary method. So, we will first learn some concepts of Unitary Method and then we will do our questions according to this method to get our required answer.
Complete step-by-step answer:
Using unitary method
Weight of $ 1080 $ boxes $ = $ weight of $ 1 $ box $ \times 1080 $ kg
As we have calculated above that
Weight of 1 box = $ \dfrac{5}{30} $
$ \Rightarrow $ Weight of 1 box is $ \dfrac{1}{5} $ kg
Using this,
Weight of $ 1080 $ boxes $ = $ $ \dfrac{1}{5} $ $ \times 1080 $ kg
$ \Rightarrow $ Weight of $ 1080 $ boxes $ = $ $ 216 $ kg
$ \therefore $ Weight of $ 1080 $ boxes is $ 216 $ kg and that is our required answer.
So, the correct answer is “ $ 216 $ kg”.
Note: Unitary method is mainly used in our daily life. You must have usually observed supermarkets offer discounts on t-shirts, if we want to buy two t-shirts then there is a different price and if we want to buy three or four t-shirts then there is a different price. At that time we usually wish to find the price of one t-shirt. So we can see many applications of the unitary method in our day to day daily life.
Complete step-by-step answer:
Using unitary method
Weight of $ 1080 $ boxes $ = $ weight of $ 1 $ box $ \times 1080 $ kg
As we have calculated above that
Weight of 1 box = $ \dfrac{5}{30} $
$ \Rightarrow $ Weight of 1 box is $ \dfrac{1}{5} $ kg
Using this,
Weight of $ 1080 $ boxes $ = $ $ \dfrac{1}{5} $ $ \times 1080 $ kg
$ \Rightarrow $ Weight of $ 1080 $ boxes $ = $ $ 216 $ kg
$ \therefore $ Weight of $ 1080 $ boxes is $ 216 $ kg and that is our required answer.
So, the correct answer is “ $ 216 $ kg”.
Note: Unitary method is mainly used in our daily life. You must have usually observed supermarkets offer discounts on t-shirts, if we want to buy two t-shirts then there is a different price and if we want to buy three or four t-shirts then there is a different price. At that time we usually wish to find the price of one t-shirt. So we can see many applications of the unitary method in our day to day daily life.
Recently Updated Pages
A man running at a speed 5 ms is viewed in the side class 12 physics CBSE

The number of solutions in x in 02pi for which sqrt class 12 maths CBSE

State and explain Hardy Weinbergs Principle class 12 biology CBSE

Write any two methods of preparation of phenol Give class 12 chemistry CBSE

Which of the following statements is wrong a Amnion class 12 biology CBSE

Differentiate between action potential and resting class 12 biology CBSE

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

Summary of the poem Where the Mind is Without Fear class 8 english CBSE

What are gulf countries and why they are called Gulf class 8 social science CBSE

