
The volume of 0.025 M ${{H}_{3}}P{{O}_{4}}$ require to neutralize 25 ml of 0.003 M $Ca{{(OH)}_{2}}$ is:
A. 40 ml
B. 20 ml
C. 10 ml
D. 80 ml
Answer
566.7k+ views
Hint: The balanced chemical neutralization reaction of phosphoric acid with calcium hydroxide is as follows.
\[2{{H}_{3}}P{{O}_{4}}+3Ca{{(OH)}_{2}}\to C{{a}_{3}}{{(P{{O}_{4}})}_{2}}+6{{H}_{2}}O\]
- In the above chemical reaction 2 moles of phosphoric acid reacts with three moles of calcium hydroxide and forms one mole of calcium phosphate and six moles of water as the products.
Complete Solution :
- In the question it is given that to find the volume of 0.025 M phosphoric acid to neutralize 25 ml of 0.003 M calcium hydroxide.
- The neutralization reaction of phosphoric acid with calcium hydroxide is as follows.
\[2{{H}_{3}}P{{O}_{4}}+3Ca{{(OH)}_{2}}\to C{{a}_{3}}{{(P{{O}_{4}})}_{2}}+6{{H}_{2}}O\]
- Number of moles of phosphoric acid in the above reaction = 2 moles
- Number of moles of calcium hydroxide in the above reaction = 3 moles
- There is a formula to calculate the number of moles of 0.025 M phosphoric acid and it is as follows.
Number of moles = (Volume in Liter) (Molarity)
- In the question it is given that the volume of calcium hydroxide is 25 ml = 0.025 L
- Number of moles of calcium hydroxide = (0.025 L) (0.03) = $7.5\times {{10}^{-4}}moles$
- Number of moles of phosphoric acid required to react with $7.5\times {{10}^{-4}}moles$ of calcium hydroxide= $\frac{2}{3}\times 7.5\times {{10}^{-4}}moles=5\times {{10}^{-4}}$
- So $5\times {{10}^{-4}}$ moles phosphoric required to react with calcium hydroxide.
- Then the volume of the phosphoric acid is $\begin{align}
& \frac{5\times {{10}^{-4}}}{0.025}=0.02L=20ml \\
& \\
\end{align}$
- Therefore 20 ml of 0.025M of phosphoric acid is required to neutralize 25 ml of 0.03 M calcium hydroxide.
So, the correct answer is “Option B”.
Note: To know the volume of the acid is required to neutralize the certain volume of base we should know the balanced chemical reaction, then only we can calculate the volume of the acid required to neutralize the certain volume of base.
\[2{{H}_{3}}P{{O}_{4}}+3Ca{{(OH)}_{2}}\to C{{a}_{3}}{{(P{{O}_{4}})}_{2}}+6{{H}_{2}}O\]
- In the above chemical reaction 2 moles of phosphoric acid reacts with three moles of calcium hydroxide and forms one mole of calcium phosphate and six moles of water as the products.
Complete Solution :
- In the question it is given that to find the volume of 0.025 M phosphoric acid to neutralize 25 ml of 0.003 M calcium hydroxide.
- The neutralization reaction of phosphoric acid with calcium hydroxide is as follows.
\[2{{H}_{3}}P{{O}_{4}}+3Ca{{(OH)}_{2}}\to C{{a}_{3}}{{(P{{O}_{4}})}_{2}}+6{{H}_{2}}O\]
- Number of moles of phosphoric acid in the above reaction = 2 moles
- Number of moles of calcium hydroxide in the above reaction = 3 moles
- There is a formula to calculate the number of moles of 0.025 M phosphoric acid and it is as follows.
Number of moles = (Volume in Liter) (Molarity)
- In the question it is given that the volume of calcium hydroxide is 25 ml = 0.025 L
- Number of moles of calcium hydroxide = (0.025 L) (0.03) = $7.5\times {{10}^{-4}}moles$
- Number of moles of phosphoric acid required to react with $7.5\times {{10}^{-4}}moles$ of calcium hydroxide= $\frac{2}{3}\times 7.5\times {{10}^{-4}}moles=5\times {{10}^{-4}}$
- So $5\times {{10}^{-4}}$ moles phosphoric required to react with calcium hydroxide.
- Then the volume of the phosphoric acid is $\begin{align}
& \frac{5\times {{10}^{-4}}}{0.025}=0.02L=20ml \\
& \\
\end{align}$
- Therefore 20 ml of 0.025M of phosphoric acid is required to neutralize 25 ml of 0.03 M calcium hydroxide.
So, the correct answer is “Option B”.
Note: To know the volume of the acid is required to neutralize the certain volume of base we should know the balanced chemical reaction, then only we can calculate the volume of the acid required to neutralize the certain volume of base.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

10 examples of friction in our daily life

