
The velocity of a car travelling on a straight road is 3.5kmh−1 at an instant of time. Now travelling with uniform acceleration for 10s the velocity becomes exactly double. If the wheel radius of the car is 25cm, then which of the following is the closest to the number of revolutions that the wheel makes during this 10s?
$\begin{align}
& \text{A}\text{. 84} \\
& \text{B}\text{. 95} \\
& \text{C}\text{. 126} \\
& \text{D}\text{. 135} \\
\end{align}$
Answer
548.4k+ views
Hint: The given question is a question of kinematic circular motion. Use the kinematic equation of linear motion and kinematic equation of rotational motion. Unit of angular velocity in rad/sec. and unit of angular acceleration in rad/sec square.
Complete step by step solution:
A car travelling on a straight road is $3.5km/hr$ . when velocity gets double, the acceleration is uniform for 10 seconds. The radius of the wheel is 25cm. Then in that 10 seconds, what is the number of revolution is done by car.
Aim: which of the following is the closest to the number of revolutions that the wheel makes during this 10s?
So the initial velocity of a car is $3.5km/hr$
$u=3.5km/hr$
Time to travel car is 10second
$t=10s$
$\Rightarrow t=\dfrac {10}{3600}hr$
$\Rightarrow t=\dfrac {1}{360}hr$
Now it is given that acceleration is uniform when velocity get double so,
$v=7km/hr$
By kinematic equation, we have
$v=u+at$
Put values of u, v and t in the above equation,
$7=3.5+\dfrac{a}{360}$
$\Rightarrow 7-3.5=\dfrac{a}{360}$
$\Rightarrow 3.5=\dfrac{a}{360}$
$\Rightarrow a=3.5 \times 360 km/{{hr}^{2}}$
To calculate angular acceleration $\alpha$, we know that $\alpha =\dfrac{a}{r}$
Given that $r=25cm=25\times 10^{-5}km$
$\Rightarrow \alpha =\dfrac {3.5\times 360}{25\times {10}^{-5}}$
Converting hours square into seconds square we get,
$\Rightarrow \alpha =\dfrac {3.5\times 360}{25\times {10}^{-5}}\times \dfrac{1}{3600\times 3600}
= 3.88 rad /{{s}^{2}}........(1)$
To calculate angular velocity, $\omega =\dfrac{v}{r}$
Substituting, we have
$\Rightarrow \omega=\dfrac{3.5}{2.5}\times \dfrac{{{10}^{5}}}{3600}=38.8rad/s$
Similar to kinetic linear motion, for kinetic circular motion we have,
$\theta=\omega\times t+\dfrac{1}{2}\times \alpha \times t^{2}$
Where $\theta$ is the angle swept during the time $t$
Substituting, we have,
$\Rightarrow \theta =38.8\times 10+\dfrac{1}{2}3.88\times {{10}^{2}}=582rad$
No of revolution $N$ is then given as
$N=\dfrac{\theta }{2\pi }=\dfrac{582}{2\pi }=92.6$
And 92.6 is nearest to 95 revolutions.
Therefore option (B) is the correct option.
Note: To convert km into cm multiply with and to convert sec into hour divide with to equation (1).formula of a number of revolution is given by, No of revolution $=\dfrac{\theta }{2\pi }$ . When you calculate the revolution number might not be an exact whole number. So observe options then allocate the nearest matching value given options.
Complete step by step solution:
A car travelling on a straight road is $3.5km/hr$ . when velocity gets double, the acceleration is uniform for 10 seconds. The radius of the wheel is 25cm. Then in that 10 seconds, what is the number of revolution is done by car.
Aim: which of the following is the closest to the number of revolutions that the wheel makes during this 10s?
So the initial velocity of a car is $3.5km/hr$
$u=3.5km/hr$
Time to travel car is 10second
$t=10s$
$\Rightarrow t=\dfrac {10}{3600}hr$
$\Rightarrow t=\dfrac {1}{360}hr$
Now it is given that acceleration is uniform when velocity get double so,
$v=7km/hr$
By kinematic equation, we have
$v=u+at$
Put values of u, v and t in the above equation,
$7=3.5+\dfrac{a}{360}$
$\Rightarrow 7-3.5=\dfrac{a}{360}$
$\Rightarrow 3.5=\dfrac{a}{360}$
$\Rightarrow a=3.5 \times 360 km/{{hr}^{2}}$
To calculate angular acceleration $\alpha$, we know that $\alpha =\dfrac{a}{r}$
Given that $r=25cm=25\times 10^{-5}km$
$\Rightarrow \alpha =\dfrac {3.5\times 360}{25\times {10}^{-5}}$
Converting hours square into seconds square we get,
$\Rightarrow \alpha =\dfrac {3.5\times 360}{25\times {10}^{-5}}\times \dfrac{1}{3600\times 3600}
= 3.88 rad /{{s}^{2}}........(1)$
To calculate angular velocity, $\omega =\dfrac{v}{r}$
Substituting, we have
$\Rightarrow \omega=\dfrac{3.5}{2.5}\times \dfrac{{{10}^{5}}}{3600}=38.8rad/s$
Similar to kinetic linear motion, for kinetic circular motion we have,
$\theta=\omega\times t+\dfrac{1}{2}\times \alpha \times t^{2}$
Where $\theta$ is the angle swept during the time $t$
Substituting, we have,
$\Rightarrow \theta =38.8\times 10+\dfrac{1}{2}3.88\times {{10}^{2}}=582rad$
No of revolution $N$ is then given as
$N=\dfrac{\theta }{2\pi }=\dfrac{582}{2\pi }=92.6$
And 92.6 is nearest to 95 revolutions.
Therefore option (B) is the correct option.
Note: To convert km into cm multiply with and to convert sec into hour divide with to equation (1).formula of a number of revolution is given by, No of revolution $=\dfrac{\theta }{2\pi }$ . When you calculate the revolution number might not be an exact whole number. So observe options then allocate the nearest matching value given options.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

