
The vapour pressure of two liquids P and Q are 80 and 60 torr respectively. The total vapour pressure of solution obtained by mixing 3 moles of P and 2 moles of Q would be:
A) 140 torr
B) 20 torr
C) 68 torr
D) 72 torr
Answer
577.2k+ views
Hint: Vapour pressure is defined as a measure of the tendency of a substance to change its state into the vapour or gaseous state, and the vapour pressure is dependent upon temperature and it increases with temperature. Vapour pressure can be used to define the boiling point which states that the value of temperature at which the vapour pressure of a liquid surface becomes equal to the pressure exerted by its surroundings.
Complete step by step answer:
So According to the question
Given data,
Vapour pressure of P = 80 torr
Vapour pressure of Q = 60 torr
Number of moles of P = 3
Number of moles of Q = 2
To proceed with the question let us first find the mole fraction of the given liquids P and Q.
The mole fraction can be found out by dividing the given number of moles to total number of moles.
Therefore, Mole fraction of P = $\dfrac{3}{{3 + 2}} = \dfrac{3}{5}$
And, Mole fraction of Q = $\dfrac{2}{{3 + 2}} = \dfrac{2}{5}$
The total vapour pressure is given by = (Mole fraction of P × Vapour pressure of P) + (Mole fraction of Q × Vapour pressure of Q)
$ \Rightarrow (\dfrac{3}{5} \times 80 + \dfrac{2}{5} \times 60) = 48 + 24 = 72$
Therefore the total vapour pressure of the mixture is 72 torr
Hence, the correct option is D.
Note:
When heating of liquid is done, its molecules obtain enough amount of kinetic energy to overcome the forces that stable them in the liquid and they escape into the vapour phase. By undergoing this process all the molecules change their state and the population of vapour above the liquid phase is formed that produces the pressure called vapour pressure.
Complete step by step answer:
So According to the question
Given data,
Vapour pressure of P = 80 torr
Vapour pressure of Q = 60 torr
Number of moles of P = 3
Number of moles of Q = 2
To proceed with the question let us first find the mole fraction of the given liquids P and Q.
The mole fraction can be found out by dividing the given number of moles to total number of moles.
Therefore, Mole fraction of P = $\dfrac{3}{{3 + 2}} = \dfrac{3}{5}$
And, Mole fraction of Q = $\dfrac{2}{{3 + 2}} = \dfrac{2}{5}$
The total vapour pressure is given by = (Mole fraction of P × Vapour pressure of P) + (Mole fraction of Q × Vapour pressure of Q)
$ \Rightarrow (\dfrac{3}{5} \times 80 + \dfrac{2}{5} \times 60) = 48 + 24 = 72$
Therefore the total vapour pressure of the mixture is 72 torr
Hence, the correct option is D.
Note:
When heating of liquid is done, its molecules obtain enough amount of kinetic energy to overcome the forces that stable them in the liquid and they escape into the vapour phase. By undergoing this process all the molecules change their state and the population of vapour above the liquid phase is formed that produces the pressure called vapour pressure.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

