
The three stable isotopes of neon \[{^{20}_{10}}Ne\] , \[{^{21}_{10}}Ne\] and \[{^{22}_{10}}Ne\] have respective abundances of 90.51%, 0.27% and 9.22%. The atomic masses of three isotopes are 19.99u, 20.99u and 21.99u, respectively. Obtain the average atomic mass of neon.
Answer
597.3k+ views
Hint: Try to recall that the average atomic mass of an element is the sum of the masses of its isotopes, each multiplied by its natural abundance. Now, by using this you can easily calculate the average atomic mass of neon.
Complete step by step solution:
It is known to you that the average mass of an atom of a given element, based on the occurrence and mass of the various isotopes as they are found in the crust and atmosphere.
An element does not have an absolute atomic mass. The atomic mass is average because it is calculated on the basis of % of the isotopes present in nature.
Calculation:
Atomic mass of isotope \[{^{20}_{10}}Ne\] =20
Atomic mass of isotope \[{^{21}_{10}}Ne\] =21
Atomic mass of isotope \[{^{22}_{10}}Ne\] =22
% of isotope \[{^{20}_{10}}Ne\] =90.51
% of isotope \[{^{21}_{10}}Ne\] =0.27
% of isotope \[{^{22}_{10}}Ne\] =9.22
Average atomic mass of neon, A= \[
= \dfrac{{\left( {\% {\text{ }}of{{\text{ }}^{20}}_{10}Ne \times atomic{\text{ mass of}}{{\text{ }}^{20}}_{10}Ne} \right) + \left( {\% {\text{ }}of{{\text{ }}^{21}}_{10}Ne \times atomic{\text{ mass of}}{{\text{ }}^{21}}_{10}Ne} \right) + \left( {\% {\text{ }}of{{\text{ }}^{22}}_{10}Ne \times atomic{\text{ mass of}}{{\text{ }}^{22}}_{10}Ne} \right)}}{{100}} \\
= \dfrac{{\left( {90.51 \times 20} \right) + \left( {0.27 \times 21} \right) + \left( {9.22 \times 22} \right)}}{{100}} \\
= \dfrac{{1810.2 + 5.67 + 202.84}}{{100}} \\
= \dfrac{{2018.71}}{{100}} = 20.18u \\
\]
Note: It should be remembered to you that neon is used for making high-voltage indicators and switching gear, lasers, etc. Also, liquid neon is used as the cryogenic refrigerant.
Also, you should be remembered that neon is used in beacon light as a safety signal for air navigators because its light has fog penetration power.
Complete step by step solution:
It is known to you that the average mass of an atom of a given element, based on the occurrence and mass of the various isotopes as they are found in the crust and atmosphere.
An element does not have an absolute atomic mass. The atomic mass is average because it is calculated on the basis of % of the isotopes present in nature.
Calculation:
Atomic mass of isotope \[{^{20}_{10}}Ne\] =20
Atomic mass of isotope \[{^{21}_{10}}Ne\] =21
Atomic mass of isotope \[{^{22}_{10}}Ne\] =22
% of isotope \[{^{20}_{10}}Ne\] =90.51
% of isotope \[{^{21}_{10}}Ne\] =0.27
% of isotope \[{^{22}_{10}}Ne\] =9.22
Average atomic mass of neon, A= \[
= \dfrac{{\left( {\% {\text{ }}of{{\text{ }}^{20}}_{10}Ne \times atomic{\text{ mass of}}{{\text{ }}^{20}}_{10}Ne} \right) + \left( {\% {\text{ }}of{{\text{ }}^{21}}_{10}Ne \times atomic{\text{ mass of}}{{\text{ }}^{21}}_{10}Ne} \right) + \left( {\% {\text{ }}of{{\text{ }}^{22}}_{10}Ne \times atomic{\text{ mass of}}{{\text{ }}^{22}}_{10}Ne} \right)}}{{100}} \\
= \dfrac{{\left( {90.51 \times 20} \right) + \left( {0.27 \times 21} \right) + \left( {9.22 \times 22} \right)}}{{100}} \\
= \dfrac{{1810.2 + 5.67 + 202.84}}{{100}} \\
= \dfrac{{2018.71}}{{100}} = 20.18u \\
\]
Note: It should be remembered to you that neon is used for making high-voltage indicators and switching gear, lasers, etc. Also, liquid neon is used as the cryogenic refrigerant.
Also, you should be remembered that neon is used in beacon light as a safety signal for air navigators because its light has fog penetration power.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

