
The table below shows reading noted in an ohm’s law verification experiment. Fill in the blanks with suitable reading.
V I R 1V 1mA -- 2V -- $1k\Omega $ -- 3mA $1k\Omega $ 4V 4mA --
| V | I | R |
| 1V | 1mA | -- |
| 2V | -- | $1k\Omega $ |
| -- | 3mA | $1k\Omega $ |
| 4V | 4mA | -- |
Answer
552k+ views
Hint:We are given four sets of observations of the Ohm’s law experiment. In order to complete the table and solve this problem, we must have prior knowledge of Ohm’s law and must be well aware of its fundamentals. In each reading, any one out of the three quantities is missing. Hence, we shall apply the Ohm’s law and find the missing value in the readings taking each one of them one by one.
Complete answer:
According to Ohm’s law, voltage equals current times resistance.
$\Rightarrow V=IR$ …………… equation (1)
Thus, we shall use this relation to find the missing current, voltage or resistance in the given readings.
In the first reading, given that $V=1V$ and $I=1mA=1\times {{10}^{-3}}A$
Here, we have to find the resistance in the circuit.
Using equation (1) with the data provided to us, we get
$1={{10}^{-3}}\left( R \right)$
Dividing ${{10}^{-{{3}^{{}}}}}$on both sides to find R, we get
$\Rightarrow R={{10}^{3}}\Omega $
$\therefore R=1k\Omega $
In the second reading, given that $V=2V$ and $R=1k\Omega =1\times {{10}^{3}}\Omega $
Here, we have to find the current in the circuit.
Using equation (1) with the data provided to us, we get
$2=\left( I \right){{10}^{3}}$
Dividing ${{10}^{3}}$on both sides to find I, we get
$\begin{align}
& \Rightarrow I=\dfrac{2}{{{10}^{3}}}A \\
& \Rightarrow I=2\times {{10}^{-3}}A \\
\end{align}$
$\therefore I=2mA$
In the third reading, given that $I=3mA$ and $R=1k\Omega =1\times {{10}^{3}}\Omega $
Here, we have to find the voltage in the circuit.
Using equation (1) with the data provided to us, we get
$V=\left( 3\times {{10}^{-3}} \right){{10}^{3}}$
$\Rightarrow V=3V$
In the fourth reading, given that $V=4V$ and $I=4mA=4\times {{10}^{-3}}A$
Here, we have to find the resistance in the circuit.
Using equation (1) with the data provided to us, we get
$4=4\times {{10}^{-3}}\left( R \right)$
Cancelling 4 from both sides to find R, we get
$\Rightarrow R={{10}^{3}}\Omega $
$\therefore R=1k\Omega $
Note:
Ohm’s law is designed to give the relation between the resistance $\left( R \right)$ , current $\left( I \right)$ and voltage $\left( V \right)$ across a resistor in an electric circuit. It is the most fundamental law related to electric circuits. Resistance connects or relates the voltage and current in a circuit to each other.
Complete answer:
According to Ohm’s law, voltage equals current times resistance.
$\Rightarrow V=IR$ …………… equation (1)
Thus, we shall use this relation to find the missing current, voltage or resistance in the given readings.
In the first reading, given that $V=1V$ and $I=1mA=1\times {{10}^{-3}}A$
Here, we have to find the resistance in the circuit.
Using equation (1) with the data provided to us, we get
$1={{10}^{-3}}\left( R \right)$
Dividing ${{10}^{-{{3}^{{}}}}}$on both sides to find R, we get
$\Rightarrow R={{10}^{3}}\Omega $
$\therefore R=1k\Omega $
In the second reading, given that $V=2V$ and $R=1k\Omega =1\times {{10}^{3}}\Omega $
Here, we have to find the current in the circuit.
Using equation (1) with the data provided to us, we get
$2=\left( I \right){{10}^{3}}$
Dividing ${{10}^{3}}$on both sides to find I, we get
$\begin{align}
& \Rightarrow I=\dfrac{2}{{{10}^{3}}}A \\
& \Rightarrow I=2\times {{10}^{-3}}A \\
\end{align}$
$\therefore I=2mA$
In the third reading, given that $I=3mA$ and $R=1k\Omega =1\times {{10}^{3}}\Omega $
Here, we have to find the voltage in the circuit.
Using equation (1) with the data provided to us, we get
$V=\left( 3\times {{10}^{-3}} \right){{10}^{3}}$
$\Rightarrow V=3V$
In the fourth reading, given that $V=4V$ and $I=4mA=4\times {{10}^{-3}}A$
Here, we have to find the resistance in the circuit.
Using equation (1) with the data provided to us, we get
$4=4\times {{10}^{-3}}\left( R \right)$
Cancelling 4 from both sides to find R, we get
$\Rightarrow R={{10}^{3}}\Omega $
$\therefore R=1k\Omega $
| V | I | R |
| 1V | 1mA | $1k\Omega $ |
| 2V | 2mA | $1k\Omega $ |
| 3V | 3mA | $1k\Omega $ |
| 4V | 4mA | $1k\Omega $ |
Note:
Ohm’s law is designed to give the relation between the resistance $\left( R \right)$ , current $\left( I \right)$ and voltage $\left( V \right)$ across a resistor in an electric circuit. It is the most fundamental law related to electric circuits. Resistance connects or relates the voltage and current in a circuit to each other.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

