
The standard molar volume of a gas is 22.4L.
a.) True
b.) False
Answer
587.4k+ views
Hint: The molar volume of a gas is the volume of one mole of a gas at STP. At STP, temperature is taken as 273K and pressure is taken as 1atm. We can use the equation of ideal gas to calculate the volume of 1 mole of gas.
Complete step by step answer:
At STP, one mole ($6.023\times {{10}^{23}}$ representative particles) of any gas occupies a volume of 22.4L . A mole of any gas occupies 22.4L at standard temperature and pressure (273K and 1atm).
$PV = nRT$
Where $P=1\,atm,\,R=0.0821\,L\,atm\,mo{{l}^{-1}}{{K}^{-1}}\,,\,T=273K\,,\,n=1mol$
Substituting these values in the above equation we get,
\[1\times V=1\times 0.08201\times 273\]
\[V=1\times 0.08201\times 273\]
\[V=22.4L\]
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Standard Molar Volume of any gas is defined as the volume occupied by one mole of that gas at STP. Standard temperature is ${{0}^{\circ }}C$ or 273 K.The above statement was a law given by Avogadro. It is an experimental gas law relating the volume of a gas to the amount of substance of gas present in that particular volume. This law is a specific case of the ideal gas law. Avogadro's law states that "equal volumes of all gases, at the same temperature and pressure, have the same number of particles." Thus, all gases will occupy a volume of 22.4L at 273K and 1 atm pressure. Standard pressure is 1 atmosphere or 760 mm Hg. So 1 mole of any gas at STP occupies 22.4 litres of volume
Complete step by step answer:
At STP, one mole ($6.023\times {{10}^{23}}$ representative particles) of any gas occupies a volume of 22.4L . A mole of any gas occupies 22.4L at standard temperature and pressure (273K and 1atm).
$PV = nRT$
Where $P=1\,atm,\,R=0.0821\,L\,atm\,mo{{l}^{-1}}{{K}^{-1}}\,,\,T=273K\,,\,n=1mol$
Substituting these values in the above equation we get,
\[1\times V=1\times 0.08201\times 273\]
\[V=1\times 0.08201\times 273\]
\[V=22.4L\]
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Standard Molar Volume of any gas is defined as the volume occupied by one mole of that gas at STP. Standard temperature is ${{0}^{\circ }}C$ or 273 K.The above statement was a law given by Avogadro. It is an experimental gas law relating the volume of a gas to the amount of substance of gas present in that particular volume. This law is a specific case of the ideal gas law. Avogadro's law states that "equal volumes of all gases, at the same temperature and pressure, have the same number of particles." Thus, all gases will occupy a volume of 22.4L at 273K and 1 atm pressure. Standard pressure is 1 atmosphere or 760 mm Hg. So 1 mole of any gas at STP occupies 22.4 litres of volume
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

