
The standard half-cell reduction potential for $A{{g}^{+}}|Ag$ is 0.7991 V at $25{}^\circ $C. Given that the experimental value of Ksp $1.56\times {{10}^{-10}}$ for AgCl, calculate the standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl electrode.
(A) 0.2192V
(B) -0.2192V
(C) -1.2192V
(D) 1.219V
Answer
590.1k+ views
Hint: Ag undergoes reduction by accepting an electron. Standard potential of a cell can be calculated using standard Gibbs energy. Gibb’s energy can be calculated using the given Ksp value. Gibb’s energy is given by formula
\[\begin{align}
& \Delta \text{G= -nFE } \\
& \Delta \text{G= -RT ln K} \\
& \\
\end{align}\]
Complete step by step answer:
When E is emf of cell, F is amount of charge passed, n is no. of electrons involved in reaction, G is Gibb’s energy of reaction then
$\Delta \text{G= -nFE }$
From measurement of E of the cell, we can obtain Gibb’s Energy and vice versa can be also done.
From Ksp value, Gibb’s Energy can be calculated using following Formula:
$\Delta G=-RT\operatorname{ln Ksp}$
As given in data,
\[A{{g}^{+}}+{{e}^{-}}\to Ag\], number of moles of electron is one, so n=1
$\begin{align}
& \Delta \text{G= -nFE} \\
& \text{ } \\
\end{align}$= -1 (96485) (0.7991)
= -77.1KJ
\[AgCl\to Ag+C{{l}^{-}}\]
\[\begin{align}
& \Delta \text{G= -RT ln Ksp} \\
& \text{ = -8}\text{.314}\times \text{298 }\times \text{ln (1}\text{.56}\times \text{1}{{\text{0}}^{10}}) \\
& \\
\end{align}\] = 55.95KJ
So, Gibb’s Energy required to calculate Standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl cell can be obtained by adding both value of $\Delta G$
$\Delta G$= -77.10 + 55.95 = -21.15KJ
So, standard half-cell potential can be calculated as follows:
\[{{E}^{0}}=\dfrac{-\Delta G}{nF}\dfrac{-21.15}{(1\text{) }96.485} = +0.2192\]V
So, standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl electrode is 0.2192V.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Electrical potential multiplied by total charge passed is equal to electrical work done in one second. When maximum work is to be obtained from a galvanic cell, then charge has to be passed reversibly. The reversible work done by galvanic cells is equal to a decrease in its Gibb’s energy.
\[\begin{align}
& \Delta \text{G= -nFE } \\
& \Delta \text{G= -RT ln K} \\
& \\
\end{align}\]
Complete step by step answer:
When E is emf of cell, F is amount of charge passed, n is no. of electrons involved in reaction, G is Gibb’s energy of reaction then
$\Delta \text{G= -nFE }$
From measurement of E of the cell, we can obtain Gibb’s Energy and vice versa can be also done.
From Ksp value, Gibb’s Energy can be calculated using following Formula:
$\Delta G=-RT\operatorname{ln Ksp}$
As given in data,
\[A{{g}^{+}}+{{e}^{-}}\to Ag\], number of moles of electron is one, so n=1
$\begin{align}
& \Delta \text{G= -nFE} \\
& \text{ } \\
\end{align}$= -1 (96485) (0.7991)
= -77.1KJ
\[AgCl\to Ag+C{{l}^{-}}\]
\[\begin{align}
& \Delta \text{G= -RT ln Ksp} \\
& \text{ = -8}\text{.314}\times \text{298 }\times \text{ln (1}\text{.56}\times \text{1}{{\text{0}}^{10}}) \\
& \\
\end{align}\] = 55.95KJ
So, Gibb’s Energy required to calculate Standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl cell can be obtained by adding both value of $\Delta G$
$\Delta G$= -77.10 + 55.95 = -21.15KJ
So, standard half-cell potential can be calculated as follows:
\[{{E}^{0}}=\dfrac{-\Delta G}{nF}\dfrac{-21.15}{(1\text{) }96.485} = +0.2192\]V
So, standard half-cell reduction potential for Ag|AgCl electrode is 0.2192V.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Electrical potential multiplied by total charge passed is equal to electrical work done in one second. When maximum work is to be obtained from a galvanic cell, then charge has to be passed reversibly. The reversible work done by galvanic cells is equal to a decrease in its Gibb’s energy.
Recently Updated Pages
While covering a distance of 30km Ajeet takes 2 ho-class-11-maths-CBSE

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

