
The speed of a cyclist reduces uniformly from $ 2.5m/s $ to $ 1.0m/s $ in $ 12s $ .
(A) Calculate the deceleration of the cyclist
(B) Calculate the distance travelled by the cyclist in this time
Answer
567.3k+ views
Hint: For solving this question, we need to use the two kinematic equations of motion. The first equation should have only acceleration as unknown and the second equation should have only displacement as unknown.
Formula used: The formulas used in solving this question are:
$ v = u + at $
$ {v^2} - {u^2} = 2as $
$ v = $ final velocity, $ u = $ initial velocity, $ s = $ displacement, $ a = $ acceleration, and $ t = $ time.
Complete step by step solution:
(A) Let $ a $ be the deceleration of the cyclist.
According to the first equation of motion, we have
$ v = u + at $
According to the question
$ u = 2.5m/s $ , $ v = 1.0m/s $ and $ t = 12s $
Putting these in the above equation
$ 1 = 2.5 + a(12) $
$ 12a = 1 - 2.5 $
Dividing by $ 12 $ , we get
$ a = \dfrac{{1 - 2.5}}{{12}} $
$ a = - \dfrac{{1.5}}{{12}} $
Finally, we get
$ a = - 0.125 $
Hence, the deceleration of the cyclist is $ 0.125m/{s^2} $
(B) Let $ d $ be the distance of the cyclist. As both the initial and final velocities of the cyclist are positive, so the motion of the object is unidirectional. Hence, the displacement covered by the cyclist equals its displacement.
According to the third equation of motion, we have
$ {v^2} - {u^2} = 2as $
Substituting
$ u = 2.5m/s $ , $ v = 1.0m/s $ and $ a = - 0.125m/{s^2} $
$ {1^2} - {2.5^2} = 2( - 0.125)d $
On simplifying, we get
$ 1 - 6.25 = 2( - 0.125)d $
$ - 5.25 = - 0.25d $
On rearranging
$ 0.25d = 5.25 $
$ d = \dfrac{{5.25}}{{0.25}} $
Finally, we get
$ d = 21m $
Hence, the distance covered by the cyclist is $ 21m $ .
Note:
Always remember that the kinematic equations involve the displacement, not the distance covered by the particle. In this question, the motion was unidirectional, so the displacement could be replaced by the distance. In the case of bidirectional motion, the problem has to be divided into unidirectional motions and the corresponding displacements need to be calculated. Then the magnitudes of these displacements are needed to be added, for calculating the distance covered. It is a common mistake to consider the scalar quantities in the equation of motion.
Formula used: The formulas used in solving this question are:
$ v = u + at $
$ {v^2} - {u^2} = 2as $
$ v = $ final velocity, $ u = $ initial velocity, $ s = $ displacement, $ a = $ acceleration, and $ t = $ time.
Complete step by step solution:
(A) Let $ a $ be the deceleration of the cyclist.
According to the first equation of motion, we have
$ v = u + at $
According to the question
$ u = 2.5m/s $ , $ v = 1.0m/s $ and $ t = 12s $
Putting these in the above equation
$ 1 = 2.5 + a(12) $
$ 12a = 1 - 2.5 $
Dividing by $ 12 $ , we get
$ a = \dfrac{{1 - 2.5}}{{12}} $
$ a = - \dfrac{{1.5}}{{12}} $
Finally, we get
$ a = - 0.125 $
Hence, the deceleration of the cyclist is $ 0.125m/{s^2} $
(B) Let $ d $ be the distance of the cyclist. As both the initial and final velocities of the cyclist are positive, so the motion of the object is unidirectional. Hence, the displacement covered by the cyclist equals its displacement.
According to the third equation of motion, we have
$ {v^2} - {u^2} = 2as $
Substituting
$ u = 2.5m/s $ , $ v = 1.0m/s $ and $ a = - 0.125m/{s^2} $
$ {1^2} - {2.5^2} = 2( - 0.125)d $
On simplifying, we get
$ 1 - 6.25 = 2( - 0.125)d $
$ - 5.25 = - 0.25d $
On rearranging
$ 0.25d = 5.25 $
$ d = \dfrac{{5.25}}{{0.25}} $
Finally, we get
$ d = 21m $
Hence, the distance covered by the cyclist is $ 21m $ .
Note:
Always remember that the kinematic equations involve the displacement, not the distance covered by the particle. In this question, the motion was unidirectional, so the displacement could be replaced by the distance. In the case of bidirectional motion, the problem has to be divided into unidirectional motions and the corresponding displacements need to be calculated. Then the magnitudes of these displacements are needed to be added, for calculating the distance covered. It is a common mistake to consider the scalar quantities in the equation of motion.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

