
The speed limit for vehicles on a road is $ 100km/h $ . A drop of $ 20\% $ in the pitch of a car horn is detected by a policeman when the car passes him. Does the car driver cross the speed limits? Velocity of sound in air $ = 340m/s $
Answer
577.8k+ views
Hint
Here the source of sound is the car. The policeman is the receiver. This change in frequency of a moving source is explained by a phenomenon called Doppler Effect. When there is a relative motion of the source or the listener or both, there is an apparent change in the frequency of the sound. This phenomenon is called the Doppler Effect.
When the source moves towards the listener
$\Rightarrow {f'} = \left( {\dfrac{V}{{V - {V_S}}}} \right)f $
When the source moves away from the listener
$\Rightarrow {f''} = \left( {\dfrac{V}{{V + {V_S}}}} \right)f $
(Where, $ {f'} $ is the changed frequency after the source moves, $ V $ stands for the velocity of the sound, $ {V_S} $ stands for the velocity of source and $ f $ stands for the frequency of the sound)
Complete step by step answer
As the car passes the policeman, initially the source is moving towards the listener and then the source moves away from the listener.
We know that there is a $ 20\% $ drop in the pitch as the car passes the policeman,
$\Rightarrow \therefore {f''} = {f'} - 0.2{f'} = 0.8{f'} $
By Doppler Effect,
We know that,
When the source moves towards the listener
$\Rightarrow {f'} = \left( {\dfrac{V}{{V - {V_S}}}} \right)f $ …………………..
When the source moves away from the listener
$\Rightarrow {f''} = \left( {\dfrac{V}{{V + {V_S}}}} \right)f $ ……………………
Dividing equation by equation
We get,
$\Rightarrow \dfrac{{{f'}}}{{{f{''}}}} = \left( {\dfrac{{\dfrac{V}{{V - {V_S}}}}}{{\dfrac{V}{{V + {V_S}}}}}} \right) = \dfrac{{V + {V_S}}}{{V - {V_S}}} $
The velocity of sound is given by, $ 340m/s $
There is a $ 20\% $ drop in the pitch,
We can write,
$ \therefore {f{''}} = {f'} - 0.2{f'} = 0.8{f'} $
Now we can substitute these values in the above equation, we get
$\Rightarrow \dfrac{1}{{0.8}} = \dfrac{{340 + {V_S}}}{{340 - {V_S}}} $
Cross multiplying, we get
$\Rightarrow 340 - {V_S} = \left( {340 - {V_S}} \right)0.8 $
$\Rightarrow 340 - {V_S} = 272 + 0.8{V_S} $
Rearranging the above equation, we get
$\Rightarrow 340 - 272 = 0.8{V_S} + {V_S} $
$\Rightarrow 68 = 1.8{V_S} $
From this, we get the velocity of the source as,
$\Rightarrow {V_S} = \dfrac{{68}}{{1.8}} = 37.78m/s $
Converting this velocity into $ km/h $ by multiplying with $ \dfrac{{18}}{5} $ , we get
$\Rightarrow {V_S} = 37.78 \times \dfrac{{18}}{5} = 136km/h $
So, the driver is driving the car at a speed of $ 136km/h $ .
The speed limit is given as, $ 100km/h $ . Hence we can say that the driver has crossed the speed limit.
Note
Doppler Effect has many real-life applications. It is used to estimate the speed of submarines, airplanes, automobiles, etc. It can be used for tracking artificial satellites. Doppler Effect is used to estimate the velocity and rotation of stars. Doppler Effect can be observed in light also.
Here the source of sound is the car. The policeman is the receiver. This change in frequency of a moving source is explained by a phenomenon called Doppler Effect. When there is a relative motion of the source or the listener or both, there is an apparent change in the frequency of the sound. This phenomenon is called the Doppler Effect.
When the source moves towards the listener
$\Rightarrow {f'} = \left( {\dfrac{V}{{V - {V_S}}}} \right)f $
When the source moves away from the listener
$\Rightarrow {f''} = \left( {\dfrac{V}{{V + {V_S}}}} \right)f $
(Where, $ {f'} $ is the changed frequency after the source moves, $ V $ stands for the velocity of the sound, $ {V_S} $ stands for the velocity of source and $ f $ stands for the frequency of the sound)
Complete step by step answer
As the car passes the policeman, initially the source is moving towards the listener and then the source moves away from the listener.
We know that there is a $ 20\% $ drop in the pitch as the car passes the policeman,
$\Rightarrow \therefore {f''} = {f'} - 0.2{f'} = 0.8{f'} $
By Doppler Effect,
We know that,
When the source moves towards the listener
$\Rightarrow {f'} = \left( {\dfrac{V}{{V - {V_S}}}} \right)f $ …………………..
When the source moves away from the listener
$\Rightarrow {f''} = \left( {\dfrac{V}{{V + {V_S}}}} \right)f $ ……………………
Dividing equation by equation
We get,
$\Rightarrow \dfrac{{{f'}}}{{{f{''}}}} = \left( {\dfrac{{\dfrac{V}{{V - {V_S}}}}}{{\dfrac{V}{{V + {V_S}}}}}} \right) = \dfrac{{V + {V_S}}}{{V - {V_S}}} $
The velocity of sound is given by, $ 340m/s $
There is a $ 20\% $ drop in the pitch,
We can write,
$ \therefore {f{''}} = {f'} - 0.2{f'} = 0.8{f'} $
Now we can substitute these values in the above equation, we get
$\Rightarrow \dfrac{1}{{0.8}} = \dfrac{{340 + {V_S}}}{{340 - {V_S}}} $
Cross multiplying, we get
$\Rightarrow 340 - {V_S} = \left( {340 - {V_S}} \right)0.8 $
$\Rightarrow 340 - {V_S} = 272 + 0.8{V_S} $
Rearranging the above equation, we get
$\Rightarrow 340 - 272 = 0.8{V_S} + {V_S} $
$\Rightarrow 68 = 1.8{V_S} $
From this, we get the velocity of the source as,
$\Rightarrow {V_S} = \dfrac{{68}}{{1.8}} = 37.78m/s $
Converting this velocity into $ km/h $ by multiplying with $ \dfrac{{18}}{5} $ , we get
$\Rightarrow {V_S} = 37.78 \times \dfrac{{18}}{5} = 136km/h $
So, the driver is driving the car at a speed of $ 136km/h $ .
The speed limit is given as, $ 100km/h $ . Hence we can say that the driver has crossed the speed limit.
Note
Doppler Effect has many real-life applications. It is used to estimate the speed of submarines, airplanes, automobiles, etc. It can be used for tracking artificial satellites. Doppler Effect is used to estimate the velocity and rotation of stars. Doppler Effect can be observed in light also.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

