The specific heat capacity of liquid water is 4.18 kJ/g C, how would you calculate the quantity of energy required to heat 1.00 g of water from 26.5 C to 83.7 C?
Answer
580.8k+ views
Hint: \[{s_{water}} = 4.18\dfrac{J}{{g^ \circ C}}\]
If Q is the heat supply to a substance to mass ‘m’ such that its temperature by \[\Delta T\] , then the relation between Q, m and \[\Delta T\] is given as
\[Q = ms\;\Delta T\;\;\;\;\]
Complete step by step answer:
If Q is the heat supply to a substance to mass ‘m’ such that its temperature by \[\Delta T\] , then the relation between Q, m and \[\Delta T\] is given as
\[Q = ms\;\Delta T\;\;\;\;\]where S is the specific heat capacity of the material
Alternatively ‘spc’ is also defined as the amount of heat required to raise the temperature of 1kg of a substance by \[{1^o}C\].
S=\[\dfrac{Q}{{m\Delta T}}\]
If m=1, \[\Delta T\; = {1^o}C\]
Then, S=Q , after that spc changes
S.I. unit = Joule \[\mathop K\nolimits^{ - 1} \]/kg
\[q = 1.00g \times 4.18\dfrac{J}{{g{}^0C}} \times (83.7 - 26.5){}^0C\]
q=239.096 J
Hence the final answer is q = 239.096
Additional Information:
It is to be noted that the specific heat capacity of a substance is the amount of energy required to raise the temperature of 1 kg of the substance by one degree Celsius. Always remember that, the specific heat capacity of water is ${\text{42}}00{\text{ J}}/{\text{kg}}\,^\circ {\text{C}}$.
Note: Always remember that high specific heat capacity means the substance takes a lot of heat to raise the temperature (takes a long time to heat and cool). Low specific heat capacity means only a little amount of heat is needed to raise the temperature (takes only a little time to heat and cool). Water has the highest specific heat capacities and metals have lowest specific heat capacities.
If Q is the heat supply to a substance to mass ‘m’ such that its temperature by \[\Delta T\] , then the relation between Q, m and \[\Delta T\] is given as
\[Q = ms\;\Delta T\;\;\;\;\]
Complete step by step answer:
If Q is the heat supply to a substance to mass ‘m’ such that its temperature by \[\Delta T\] , then the relation between Q, m and \[\Delta T\] is given as
\[Q = ms\;\Delta T\;\;\;\;\]where S is the specific heat capacity of the material
Alternatively ‘spc’ is also defined as the amount of heat required to raise the temperature of 1kg of a substance by \[{1^o}C\].
S=\[\dfrac{Q}{{m\Delta T}}\]
If m=1, \[\Delta T\; = {1^o}C\]
Then, S=Q , after that spc changes
S.I. unit = Joule \[\mathop K\nolimits^{ - 1} \]/kg
\[q = 1.00g \times 4.18\dfrac{J}{{g{}^0C}} \times (83.7 - 26.5){}^0C\]
q=239.096 J
Hence the final answer is q = 239.096
Additional Information:
It is to be noted that the specific heat capacity of a substance is the amount of energy required to raise the temperature of 1 kg of the substance by one degree Celsius. Always remember that, the specific heat capacity of water is ${\text{42}}00{\text{ J}}/{\text{kg}}\,^\circ {\text{C}}$.
Note: Always remember that high specific heat capacity means the substance takes a lot of heat to raise the temperature (takes a long time to heat and cool). Low specific heat capacity means only a little amount of heat is needed to raise the temperature (takes only a little time to heat and cool). Water has the highest specific heat capacities and metals have lowest specific heat capacities.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

