
The source and sink temperature of a Carnot engine are $400K$ and $300K$ respectively. What is the efficiency $?$
A) $100\% $
B) $75\% $
C) $33.3\% $
D) $25\% $
Answer
571.5k+ views
Hint:We know the temperature value of the hot and cold sink in this above statement, then we use the general efficiency formula to find the percentage of Carnot engine temperature efficiency. A theoretical engine that operates on a reversible Carnot cycle is a Carnot heat engine.
Useful formula:
The Carnot efficiency
$\eta = 1 - \dfrac{{{t_L}}}{{{T_H}}}$
Where,
${t_L}$ is the temperature of cold sink
${T_H}$ is temperature of hot sink
$\eta $ is efficiency
Complete step by step solution:
Given by,
${T_H} = 400K$
${t_L} = 300K$
These are the temperature of source and sink respectively
A Carnot cycle is an ideal thermodynamic reversible closed cycle in which four successive operations are involved, including isothermal expansion, adiabatic expansion, isothermal compression, and adiabatic compression.
The efficiency of the cycle is,
$\eta = 1 - \dfrac{{{t_L}}}{{{T_H}}}$
During these operations, the expansion and compression of substance can be done up to the desired point and back to the initial state.
Now,
Substituting the given value in above equation
$\eta = 1 - \dfrac{{300}}{{400}}$
On simplifying,
We get,
$\eta = 1 - 0.75$
The above equation can be solved,
$\eta = 0.25$
Thus, the efficiency is $25\% $
Hence, the option D is correct answer
Note:when we have to measure the efficiency, we know the temperature value then we provide the estimation of the possible efficiency that a heat engine will possess during the heat-to-work conversion process and, conversely, operating between two reservoirs. The performance of this type of engine is also independent of the existence of the working substance and depends only on the hot and cold reservoir temperature.
Useful formula:
The Carnot efficiency
$\eta = 1 - \dfrac{{{t_L}}}{{{T_H}}}$
Where,
${t_L}$ is the temperature of cold sink
${T_H}$ is temperature of hot sink
$\eta $ is efficiency
Complete step by step solution:
Given by,
${T_H} = 400K$
${t_L} = 300K$
These are the temperature of source and sink respectively
A Carnot cycle is an ideal thermodynamic reversible closed cycle in which four successive operations are involved, including isothermal expansion, adiabatic expansion, isothermal compression, and adiabatic compression.
The efficiency of the cycle is,
$\eta = 1 - \dfrac{{{t_L}}}{{{T_H}}}$
During these operations, the expansion and compression of substance can be done up to the desired point and back to the initial state.
Now,
Substituting the given value in above equation
$\eta = 1 - \dfrac{{300}}{{400}}$
On simplifying,
We get,
$\eta = 1 - 0.75$
The above equation can be solved,
$\eta = 0.25$
Thus, the efficiency is $25\% $
Hence, the option D is correct answer
Note:when we have to measure the efficiency, we know the temperature value then we provide the estimation of the possible efficiency that a heat engine will possess during the heat-to-work conversion process and, conversely, operating between two reservoirs. The performance of this type of engine is also independent of the existence of the working substance and depends only on the hot and cold reservoir temperature.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

