
The reduction electrode potential, E of 0.1 M solution of ${M^ + }$ ions ($E_{RP}^o$= -2.36 V) is :
a.) - 4.82 V
b.) - 2.41 V
c.) + 2.41 V
d.) None of these
Answer
577.5k+ views
Hint:. The electrode potential is the potential developed across electrodes due to change in charge. It can be found by formula -
E = ${E^0} - \dfrac{{0.0591}}{n}\log \dfrac{1}{{{M^ + }}}$
Complete step by step answer:
First, let us write what is given to us and what we need to find out.
Given :
Molarity of solution = 0.1 M
$E_{RP}^o$= -2.36 V
To find :
Reduction electrode potential
We have the formula to find reduction potential as -
E = ${E^0} - \dfrac{{0.0591}}{n}\log \dfrac{1}{{{M^ + }}}$
We have been given that the metal is ${M^ + }$. This means n = 1
So, filling the values; we have
E = $ - 2.36 - \dfrac{{0.0591}}{1}\log \dfrac{1}{{0.1}}$
Simplifying the equation, we get
E = $ - 2.36 - 0.0591\log 10$
Further, the log 10 = 1
So, E = $ - 2.36 - 0.0591$
E = -2.41 V
So, the correct answer is “Option B”.
Note: We know that all the electrochemical cells are based on the redox reaction. This means that each cell consists of two half cell reactions- the reduction half cell reaction and the oxidation half cell reaction. The oxidation i.e. the gain of electrons take place at anode while the reduction i.e. the loss of electrons take place at cathode. Both the anode and cathode are in separate compartments but are connected by a channel that allows the movement of electrons. Some electric potential arises between the two electrodes due to potential difference between them.
E = ${E^0} - \dfrac{{0.0591}}{n}\log \dfrac{1}{{{M^ + }}}$
Complete step by step answer:
First, let us write what is given to us and what we need to find out.
Given :
Molarity of solution = 0.1 M
$E_{RP}^o$= -2.36 V
To find :
Reduction electrode potential
We have the formula to find reduction potential as -
E = ${E^0} - \dfrac{{0.0591}}{n}\log \dfrac{1}{{{M^ + }}}$
We have been given that the metal is ${M^ + }$. This means n = 1
So, filling the values; we have
E = $ - 2.36 - \dfrac{{0.0591}}{1}\log \dfrac{1}{{0.1}}$
Simplifying the equation, we get
E = $ - 2.36 - 0.0591\log 10$
Further, the log 10 = 1
So, E = $ - 2.36 - 0.0591$
E = -2.41 V
So, the correct answer is “Option B”.
Note: We know that all the electrochemical cells are based on the redox reaction. This means that each cell consists of two half cell reactions- the reduction half cell reaction and the oxidation half cell reaction. The oxidation i.e. the gain of electrons take place at anode while the reduction i.e. the loss of electrons take place at cathode. Both the anode and cathode are in separate compartments but are connected by a channel that allows the movement of electrons. Some electric potential arises between the two electrodes due to potential difference between them.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

