
The rate of a reaction doubles when its temperature changes from 300 K to 310 K.
Activation energy of such a reaction will be: (R = $8.314\,J{K^{ - 1}}mo{l^{ - 1}}$ and log 2 = 0.301)
A.48.6 $kJ\,mo{l^{ - 1}}$
B.58.5 $kJ\,mo{l^{ - 1}}$
C.60.5 $kJ\,mo{l^{ - 1}}$
D.53.6 $kJ\,mo{l^{ - 1}}$
Answer
578.7k+ views
Hint: In this question, we have to find the activation energy. The molecules of reactants in a chemical system have initial energy of their own, ${E_r}$. They need to acquire threshold energy ${E_{Th}}$ before they react chemically. If the energy of the reactant is less than threshold energy then some extra energy is required to bring about the reaction (effective collision). The extra energy supplied to the reactant molecules to attain the threshold energy to undergo chemical reaction is called activation energy, ${E_a}$ .
Activation energy = Threshold energy – Average kinetic energy of the reactant molecules
${E_a} = {E_{Th}} - {E_r}$
Complete step by step answer:
Now we will solve the given numerical
Given,
When ${T_1} = 300K$
$rate = {k_1}{\left[ A \right]^n}$
$ \Rightarrow r = {k_1}{\left[ A \right]^n} \to \left( 1 \right)$.
When ${T_2}$= 310 K, Rate = ${k_2}{\left[ A \right]^n}$
$ \Rightarrow 2r = {k_2}{\left[ A \right]^n} \to \left( 2 \right)$
Dividing equation (2) by equation (1) we get, $\dfrac{{{k_2}}}{{{k_1}}} = \,2$
Applying the Arrhenius equation we will find the activation energy
$\log \left( {\dfrac{{{k_2}}}{{{k_1}}}} \right) = \dfrac{{{E_a}}}{{2.303\,R}}\left[ {\dfrac{{{T_2} - {T_1}}}{{{T_1}{T_2}}}} \right]$
$ \Rightarrow \log \left( 2 \right) = \dfrac{{{E_a}}}{{2.303\, \times 8.314}}\left[ {\dfrac{{310 - 300}}{{310 \times 300}}} \right]$
(We have put the given values in the equation and we know log 2 = 0.301 and R= 8.314)
$\Rightarrow {E_a} = \,\dfrac{{0.301 \times 2.303 \times 8.314 \times 300 \times 310}}{{10}}
\Rightarrow {E_a} = 53.6\,\,\,kJ\,\,mo{l^{ - 1}} $
Therefore, the value of activation energy is $53.6kJmo{l^{ - 1}}$
Thus, the correct option is (D).
Note:
It is to be noted that each reaction at a particular temperature has a definite value of activation energy. The value of activation energy decides the fraction of the total number of effective collisions. If the activation energy is low a large number of molecules will possess this energy. Hence, the number of effective collisions (f= fraction of the total number of effective collisions) will be more and the rate of the reaction will be high. Thus,
For fast reaction the activation energy is low. For low reaction the activation energy is high
Activation energy = Threshold energy – Average kinetic energy of the reactant molecules
${E_a} = {E_{Th}} - {E_r}$
Complete step by step answer:
Now we will solve the given numerical
Given,
When ${T_1} = 300K$
$rate = {k_1}{\left[ A \right]^n}$
$ \Rightarrow r = {k_1}{\left[ A \right]^n} \to \left( 1 \right)$.
When ${T_2}$= 310 K, Rate = ${k_2}{\left[ A \right]^n}$
$ \Rightarrow 2r = {k_2}{\left[ A \right]^n} \to \left( 2 \right)$
Dividing equation (2) by equation (1) we get, $\dfrac{{{k_2}}}{{{k_1}}} = \,2$
Applying the Arrhenius equation we will find the activation energy
$\log \left( {\dfrac{{{k_2}}}{{{k_1}}}} \right) = \dfrac{{{E_a}}}{{2.303\,R}}\left[ {\dfrac{{{T_2} - {T_1}}}{{{T_1}{T_2}}}} \right]$
$ \Rightarrow \log \left( 2 \right) = \dfrac{{{E_a}}}{{2.303\, \times 8.314}}\left[ {\dfrac{{310 - 300}}{{310 \times 300}}} \right]$
(We have put the given values in the equation and we know log 2 = 0.301 and R= 8.314)
$\Rightarrow {E_a} = \,\dfrac{{0.301 \times 2.303 \times 8.314 \times 300 \times 310}}{{10}}
\Rightarrow {E_a} = 53.6\,\,\,kJ\,\,mo{l^{ - 1}} $
Therefore, the value of activation energy is $53.6kJmo{l^{ - 1}}$
Thus, the correct option is (D).
Note:
It is to be noted that each reaction at a particular temperature has a definite value of activation energy. The value of activation energy decides the fraction of the total number of effective collisions. If the activation energy is low a large number of molecules will possess this energy. Hence, the number of effective collisions (f= fraction of the total number of effective collisions) will be more and the rate of the reaction will be high. Thus,
For fast reaction the activation energy is low. For low reaction the activation energy is high
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

