
The price of a pound of peppers is 3.99dollar . What is the price of peppers in .
Answer
411k+ views
Hint: Here, in this problem, we have to calculate the price of peppers. Start with expressing the value of a pound of peppers in cents. One dollar is equal to a hundred cents and 1 pound is equal to 453.592 grams. The price of peppers can be written as price by weight then substituting the value and using the conversion formula, we get the required answer.
Complete step-by-step solution:
Here in this problem, the price of a pound of peppers is 3.99 dollar . We have to find the price of pounds in cents per gram. For that we need to know the conversion factor of dollars into cents as well as pounds into grams. If you observe the question, it is given that price of pepper is 3.99 dollar that means for one pound is 3.99 dollar therefore by mathematically it is given by
As we know that as well as substitute in this above formula we get:
By simplifying this we get:
Therefore, the price of peppers is .
Note: In this question, the use of the values in pounds in grams and dollars in cents played a crucial role in the solution. Most of the students may forget to convert then will write in pounds but one should notice which unit is asked in the question. For this particular question they asked in cents per gram hence, we need to convert the pounds in grams and also dollars in grams. Therefore, you can expect similar types of questions in your exam.
Complete step-by-step solution:
Here in this problem, the price of a pound of peppers is 3.99 dollar . We have to find the price of pounds in cents per gram. For that we need to know the conversion factor of dollars into cents as well as pounds into grams. If you observe the question, it is given that price of pepper is 3.99 dollar that means for one pound is 3.99 dollar therefore by mathematically it is given by
As we know that
By simplifying this we get:
Therefore, the price of peppers is
Note: In this question, the use of the values in pounds in grams and dollars in cents played a crucial role in the solution. Most of the students may forget to convert then will write in pounds but one should notice which unit is asked in the question. For this particular question they asked in cents per gram hence, we need to convert the pounds in grams and also dollars in grams. Therefore, you can expect similar types of questions in your exam.
Latest Vedantu courses for you
Grade 9 | CBSE | SCHOOL | English
Vedantu 9 CBSE Pro Course - (2025-26)
School Full course for CBSE students
₹37,300 per year
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
The Chinese traveller FaHien visited India and left class 8 social science CBSE

In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE

What is 1 divided by 0 class 8 maths CBSE

How many ounces are in 500 mL class 8 maths CBSE

Name the states through which the Tropic of Cancer class 8 social science CBSE

How many ten lakhs are in one crore-class-8-maths-CBSE
