The $p{{K}_{a}}$ of HCN is 9.3. The pH of a solution prepared by mixing 2.5 moles of HCN and 0.25 moles of KCN in water and making of the total volume to 500 ml is:
A. 9.3
B. 7.3
C. 10.3
D. 8.3
Answer
603k+ views
Hint: There is a formula to calculate the pH of the solution by using $p{{K}_{a}}$ and it is as follows.
\[pH=p{{K}_{a}}+\log \dfrac{[salt]}{[acid]}\]
pH = pH of the solution
$p{{K}_{a}}$ = acid ionization constant
[salt] = concentration of the salt
[acid] = concentration of the acid
Complete step by step solution:
- In the question it is given that 2.5 moles of HCN and 0.25 moles of KCN in water and made the solution to 500 ml by using water.
- We have to calculate the pH of the resulting solution.
- It is given that Acid ionization constant $p{{K}_{a}}$ = 9.3
- Concentration of the salt (KCN) = 0.25 moles
- Concentration of the acid (HCN) = 2.5moles
- Substitute all the known values in the below formula to get the pH of the resulting solution.
\[pH=p{{K}_{a}}+\log \dfrac{[salt]}{[acid]}\]
pH = pH of the solution
$p{{K}_{a}}$ = acid ionization constant = 9.3
[salt] = concentration of the salt = 0.25 moles
[acid] = concentration of the acid = 2.5 moles
\[\begin{align}
& pH=p{{K}_{a}}+\log \dfrac{[salt]}{[acid]} \\
& pH=9.3+\log \dfrac{0.25}{2.5} \\
& pH=8.3 \\
\end{align}\]
- Therefore the pH of the resulting mixture is 8.3.
So, the correct option is D.
Note: $HCN$ (hydrocyanic acid) is a weak acid and $KCN$ (potassium cyanide) is salt. By mixing these two we will get an acidic buffer.
$KCN$ is going to be formed by the reaction of $HCN$ with $KOH$ and it is as follows.
\[HCN+KOH\to KCN+{{H}_{2}}O\]
\[pH=p{{K}_{a}}+\log \dfrac{[salt]}{[acid]}\]
pH = pH of the solution
$p{{K}_{a}}$ = acid ionization constant
[salt] = concentration of the salt
[acid] = concentration of the acid
Complete step by step solution:
- In the question it is given that 2.5 moles of HCN and 0.25 moles of KCN in water and made the solution to 500 ml by using water.
- We have to calculate the pH of the resulting solution.
- It is given that Acid ionization constant $p{{K}_{a}}$ = 9.3
- Concentration of the salt (KCN) = 0.25 moles
- Concentration of the acid (HCN) = 2.5moles
- Substitute all the known values in the below formula to get the pH of the resulting solution.
\[pH=p{{K}_{a}}+\log \dfrac{[salt]}{[acid]}\]
pH = pH of the solution
$p{{K}_{a}}$ = acid ionization constant = 9.3
[salt] = concentration of the salt = 0.25 moles
[acid] = concentration of the acid = 2.5 moles
\[\begin{align}
& pH=p{{K}_{a}}+\log \dfrac{[salt]}{[acid]} \\
& pH=9.3+\log \dfrac{0.25}{2.5} \\
& pH=8.3 \\
\end{align}\]
- Therefore the pH of the resulting mixture is 8.3.
So, the correct option is D.
Note: $HCN$ (hydrocyanic acid) is a weak acid and $KCN$ (potassium cyanide) is salt. By mixing these two we will get an acidic buffer.
$KCN$ is going to be formed by the reaction of $HCN$ with $KOH$ and it is as follows.
\[HCN+KOH\to KCN+{{H}_{2}}O\]
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

