
The photoelectric work function for a metal is 4.2eV. If the stopping potential is 3V, find the threshold wavelength and maximum kinetic energy of emitted electrons. (Velocity of light in air = $3 \times {10^8}m/s$, Planck's constant =$6.63 \times {10^{ - 34}}J/s$, Charge on electron=$1.6 \times {10^{ - 19}}C$)
Answer
606k+ views
Hint: This is a direct formula based question. To understand the question we need to have basic knowledge about the dual nature of matter. The formula being used here is Einstein’s photoelectric equation (${\phi _0} = \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}}$) and the relation between maximum kinetic energy and stopping potential (KEmax= eVs ).
Complete Step-by-Step solution:
Work function of the metal (${\phi _0}$) = 4.2 eV
Stopping potential (Vs) = 3V
Velocity of light in air (c) = $3 \times {10^8}m/s$
Planck's constant (h) = $6.63 \times {10^{ - 34}}J/s$
Charge on electron (e) = $1.6 \times {10^{ - 19}}C$
Calculating the threshold wavelength (${\lambda _0}$) by using the formula
${\phi _0} = \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}}$
Putting the given values:
$4.2 = \dfrac{{6.63 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{{\lambda _0}}}$
From here, we get the value of ${\lambda _0}$ as:
${\lambda _0}$= $2.960 \times {10^{ - 7}}m$
This wavelength can also be written in angstroms
$1\mathop A\limits^0 = {10^{ - 10}}m$
${\lambda _0} = 2960\mathop A\limits^0 $
Now for determining the maximum kinetic energy of the electrons we use the formula
KEmax= eVs
Substituting value of e and Vs:
\[K{E_{max}} = 1.6 \times {10^{ - 19}} \times 3\]
\[K{E_{max}} = 4.8 \times {10^{ - 19}}\]J
We know that $1.6 \times {10^{ - 19}}J = 1eV$
Therefore KEmax= 3 eV
Note- The threshold energy or the work function of a metal is the minimum amount of energy required to eject out electrons from the metal surface thus giving rise to its photoelectric function. The minimum wavelength of energy required for this photoelectric function of the metal is known as the threshold wavelength.
Complete Step-by-Step solution:
Work function of the metal (${\phi _0}$) = 4.2 eV
Stopping potential (Vs) = 3V
Velocity of light in air (c) = $3 \times {10^8}m/s$
Planck's constant (h) = $6.63 \times {10^{ - 34}}J/s$
Charge on electron (e) = $1.6 \times {10^{ - 19}}C$
Calculating the threshold wavelength (${\lambda _0}$) by using the formula
${\phi _0} = \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}}$
Putting the given values:
$4.2 = \dfrac{{6.63 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{{\lambda _0}}}$
From here, we get the value of ${\lambda _0}$ as:
${\lambda _0}$= $2.960 \times {10^{ - 7}}m$
This wavelength can also be written in angstroms
$1\mathop A\limits^0 = {10^{ - 10}}m$
${\lambda _0} = 2960\mathop A\limits^0 $
Now for determining the maximum kinetic energy of the electrons we use the formula
KEmax= eVs
Substituting value of e and Vs:
\[K{E_{max}} = 1.6 \times {10^{ - 19}} \times 3\]
\[K{E_{max}} = 4.8 \times {10^{ - 19}}\]J
We know that $1.6 \times {10^{ - 19}}J = 1eV$
Therefore KEmax= 3 eV
Note- The threshold energy or the work function of a metal is the minimum amount of energy required to eject out electrons from the metal surface thus giving rise to its photoelectric function. The minimum wavelength of energy required for this photoelectric function of the metal is known as the threshold wavelength.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

