
The photoelectric threshold wavelength of silver is $3250 \times {10^{ - 10}}m$ . The velocity of the electron ejected from a silver surface by ultraviolet light of wavelength $2536 \times {10^{ - 10}}m$ , is
[Given $h = 4.14 \times {10^{ - 15}}eVs$ and $c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$ ]
\[
A.{\text{ }}6 \times {10^5}m{s^{ - 1}} \\
B.{\text{ }}0.6 \times {10^6}m{s^{ - 1}} \\
C.{\text{ }}61 \times {10^3}m{s^{ - 1}} \\
D.{\text{ }}0.3 \times {10^6}m{s^{ - 1}} \\
\]
Answer
604.8k+ views
Hint: In order to find the required velocity of given question, here we will use the formula of kinetic energy in terms of threshold wavelength, so first we will convert the formula of kinetic energy in terms of threshold wavelength then by substituting the values we will proceed further.
Formula used- \[{K_{\max }} = h\upsilon - {\phi _0},\upsilon = \dfrac{c}{\lambda },{\phi _0} = h{\upsilon _0},K = \dfrac{1}{2}m{v^2}\]
Complete Step-by-Step solution:
Given that:
Threshold wavelengths $3250 \times {10^{ - 10}}m$
Here for the problem we have:
\[
h = 4.14 \times {10^{ - 15}}eVs \\
c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}} \\
{\lambda _0} = 3250 \times {10^{ - 10}}m = 3250{\text{A}} \\
\lambda = 2536 \times {10^{ - 10}}m = 2536{\text{A}} \\
m = 9.1 \times {10^{ - 31}}Kg \\
hc = 4.14 \times {10^{ - 15}}eVs \times 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}} \\
hc = 12420eV{\text{A}} \\
\]
We know that
The maximum kinetic energy is given as
$
{K_{\max }} = h\upsilon - {\phi _0} \\
{K_{\max }} = h\upsilon - h{\upsilon _0} \\
{K_{\max }} = \dfrac{{hc}}{\lambda } - \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}}..........(1) \\
$
Here ${\lambda _0}$ is the threshold wavelength
As we know that the kinetic energy of any object is given by the formula:
$K = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Let use substitute the formula of kinetic energy in equation (1)
$
\because {K_{\max }} = \dfrac{{hc}}{\lambda } - \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{2}m{v^2} = \dfrac{{hc}}{\lambda } - \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}} \\
$
As we have all the value given, so let us substitute the values in the question in order to find the velocity
$
\because \dfrac{1}{2}m{v^2} = \dfrac{{hc}}{\lambda } - \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{2}m{v^2} = hc\left[ {\dfrac{1}{\lambda } - \dfrac{1}{{{\lambda _0}}}} \right] \\
\Rightarrow {v^2} = \dfrac{{2hc}}{m}\left[ {\dfrac{1}{\lambda } - \dfrac{1}{{{\lambda _0}}}} \right] \\
\Rightarrow {v^2} = \dfrac{{2 \times 12420}}{m}\left[ {\dfrac{1}{{2536}} - \dfrac{1}{{3250}}} \right]eV \\
\Rightarrow {v^2} = \dfrac{{2.152eV}}{m} \\
\Rightarrow {v^2} = \dfrac{{2.152 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}{{9.1 \times {{10}^{ - 31}}}} \\
\Rightarrow v \approx 6 \times {10^5}m{s^{ - 1}} \\
\Rightarrow v \approx 0.6 \times {10^6}m{s^{ - 1}} \\
$
Hence, the velocity of the electron ejected from a silver surface is $ \approx 0.6 \times {10^6}m{s^{ - 1}}$ ,
So, the correct answer is options A and B, because both are the same.
Note- The photoelectric effect is the emission of electrons when electromagnetic radiation, such as light, hits a material. Electrons emitted in this manner are called photoelectrons. This phenomenon is commonly studied in electronic physics. An object's kinetic energy is the energy it retains due to its motion. It is defined as the work necessary to speed up a body of a given mass from rest to its specified speed.
Formula used- \[{K_{\max }} = h\upsilon - {\phi _0},\upsilon = \dfrac{c}{\lambda },{\phi _0} = h{\upsilon _0},K = \dfrac{1}{2}m{v^2}\]
Complete Step-by-Step solution:
Given that:
Threshold wavelengths $3250 \times {10^{ - 10}}m$
Here for the problem we have:
\[
h = 4.14 \times {10^{ - 15}}eVs \\
c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}} \\
{\lambda _0} = 3250 \times {10^{ - 10}}m = 3250{\text{A}} \\
\lambda = 2536 \times {10^{ - 10}}m = 2536{\text{A}} \\
m = 9.1 \times {10^{ - 31}}Kg \\
hc = 4.14 \times {10^{ - 15}}eVs \times 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}} \\
hc = 12420eV{\text{A}} \\
\]
We know that
The maximum kinetic energy is given as
$
{K_{\max }} = h\upsilon - {\phi _0} \\
{K_{\max }} = h\upsilon - h{\upsilon _0} \\
{K_{\max }} = \dfrac{{hc}}{\lambda } - \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}}..........(1) \\
$
Here ${\lambda _0}$ is the threshold wavelength
As we know that the kinetic energy of any object is given by the formula:
$K = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Let use substitute the formula of kinetic energy in equation (1)
$
\because {K_{\max }} = \dfrac{{hc}}{\lambda } - \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{2}m{v^2} = \dfrac{{hc}}{\lambda } - \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}} \\
$
As we have all the value given, so let us substitute the values in the question in order to find the velocity
$
\because \dfrac{1}{2}m{v^2} = \dfrac{{hc}}{\lambda } - \dfrac{{hc}}{{{\lambda _0}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{2}m{v^2} = hc\left[ {\dfrac{1}{\lambda } - \dfrac{1}{{{\lambda _0}}}} \right] \\
\Rightarrow {v^2} = \dfrac{{2hc}}{m}\left[ {\dfrac{1}{\lambda } - \dfrac{1}{{{\lambda _0}}}} \right] \\
\Rightarrow {v^2} = \dfrac{{2 \times 12420}}{m}\left[ {\dfrac{1}{{2536}} - \dfrac{1}{{3250}}} \right]eV \\
\Rightarrow {v^2} = \dfrac{{2.152eV}}{m} \\
\Rightarrow {v^2} = \dfrac{{2.152 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}{{9.1 \times {{10}^{ - 31}}}} \\
\Rightarrow v \approx 6 \times {10^5}m{s^{ - 1}} \\
\Rightarrow v \approx 0.6 \times {10^6}m{s^{ - 1}} \\
$
Hence, the velocity of the electron ejected from a silver surface is $ \approx 0.6 \times {10^6}m{s^{ - 1}}$ ,
So, the correct answer is options A and B, because both are the same.
Note- The photoelectric effect is the emission of electrons when electromagnetic radiation, such as light, hits a material. Electrons emitted in this manner are called photoelectrons. This phenomenon is commonly studied in electronic physics. An object's kinetic energy is the energy it retains due to its motion. It is defined as the work necessary to speed up a body of a given mass from rest to its specified speed.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

