The period of a spring-mass system is directly proportional to the square root of the mass. Originally, the period of the system was $2.0$ seconds. The original mass was $1.0$ Kg.
Which value shown is closest to the new period if the new mass is $24.0$ Kg.
a. $48$ seconds
b. $24$ seconds
c. $10$ seconds
d. $22$ seconds
e. $8$ seconds
Answer
589.2k+ views
Hint: As we are given, that the time period of a spring-mass system is directly proportional to the square root of the mass of the system, so, if we know the original mass and time period of the system and are given the new mass, we can easily calculate the new time period of the system for the new mass.
Complete step by step answer:
Here in the problem, it is given that, ${M_1} = 1.0$ Kg,
${T_1} = 2.0$ seconds,
And, ${M_2} = 24.0$ Kg,
Where, ${M_1}$ = original mass of the spring-mass system,
${M_2}$ = new mass of the spring-mass system,
And, ${T_1}$ = original time-period of the spring-mass system.
Now, let ${T_2}$ be the time-period of the spring-mass system when its mass is $24.0$ Kg.
We know, the time-period of a spring-mass system is directly proportional to the square root of the mass of the system, i.e., $T \propto \sqrt M $ .
So, we can say, $\dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}} = \sqrt {\dfrac{{{M_2}}}{{{M_1}}}} $ .
Now, using the given values, we get $\dfrac{{{T_2}}}{{2.0}} = \sqrt {\dfrac{{24.0}}{{1.0}}} $ .
Therefore, ${T_2} = 9.8$ .
Now, we can see, this value of the new time period, if the mass is $24.0$ Kg, is closest to $10$ seconds from the given options.
Hence, the correct answer is option (C).
Additional information:
If the frequency of a spring-mass system be $f$ , and the spring constant be $k$ , then we know that $\dfrac{k}{m} = {(2\pi f)^2}$ .
Therefore, $f = \dfrac{1}{{2\pi }}\sqrt {\dfrac{k}{m}} $ .
So, the time period of the system is, $T = \dfrac{1}{f}$ .
Then, $T = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} $ .
Note: When a system of masses is connected using springs with several degrees of freedom, the total system is called a spring-mass system. If a system consists of two masses and three springs, then we can say the degrees of freedom for that system is $2$.
Complete step by step answer:
Here in the problem, it is given that, ${M_1} = 1.0$ Kg,
${T_1} = 2.0$ seconds,
And, ${M_2} = 24.0$ Kg,
Where, ${M_1}$ = original mass of the spring-mass system,
${M_2}$ = new mass of the spring-mass system,
And, ${T_1}$ = original time-period of the spring-mass system.
Now, let ${T_2}$ be the time-period of the spring-mass system when its mass is $24.0$ Kg.
We know, the time-period of a spring-mass system is directly proportional to the square root of the mass of the system, i.e., $T \propto \sqrt M $ .
So, we can say, $\dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}} = \sqrt {\dfrac{{{M_2}}}{{{M_1}}}} $ .
Now, using the given values, we get $\dfrac{{{T_2}}}{{2.0}} = \sqrt {\dfrac{{24.0}}{{1.0}}} $ .
Therefore, ${T_2} = 9.8$ .
Now, we can see, this value of the new time period, if the mass is $24.0$ Kg, is closest to $10$ seconds from the given options.
Hence, the correct answer is option (C).
Additional information:
If the frequency of a spring-mass system be $f$ , and the spring constant be $k$ , then we know that $\dfrac{k}{m} = {(2\pi f)^2}$ .
Therefore, $f = \dfrac{1}{{2\pi }}\sqrt {\dfrac{k}{m}} $ .
So, the time period of the system is, $T = \dfrac{1}{f}$ .
Then, $T = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} $ .
Note: When a system of masses is connected using springs with several degrees of freedom, the total system is called a spring-mass system. If a system consists of two masses and three springs, then we can say the degrees of freedom for that system is $2$.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

