
The number of molecules in 18 mg of water in terms of Avogadro’s number ‘N’ is:
A. \[{{10}^{-3}}N\]
B. \[{{10}^{-2}}N\]
C. \[{{10}^{-1}}N\]
D. 10 N
Answer
597.3k+ views
Hint: To solve these types of questions, we have to first find the number of moles of the given substance present in the given mass. Now, we know the number of molecules in 1 mole of substance is given by the Avogadro number, denoted by ‘N’. The formula for finding the number of moles is given below:
\[Number\text{ }of\text{ }moles=\dfrac{Weight}{Molarmass}\] . \[N=6.023\times {{10}^{23}}\]
Complete answer:
Given,
Weight of water \[=18mg=18\times {{10}^{-3}}g\]
Molar mass of water = 18 g
Formula used:
\[Number\text{ }of\text{ }moles=\dfrac{Weight}{Molarmass}\]
Now substituting the values in the above formula we get,
\[Number\text{ }of\text{ }moles~=\dfrac{18\times {{10}^{-3}}}{18}=1\times {{10}^{-3}}moles\]
\[Number\text{ }of\text{ }molecules~=~Number\text{ }of\text{ }moles~\times ~Avogadro’s\text{ }number\]
\[=1\times {{10}^{-3}}\times N\]
\[={{10}^{-3}}N\]
Hence, option A is correct which is there are \[{{10}^{-3}}N\] number of molecules in 18 mg of water in terms of Avogadro’s number ‘N’
Note: The mole (symbol: mol) is the unit of measurement for the amount of substance in the International System of Units (SI). A mole of a substance or a mole of particles is defined as exactly \[N=6.023\times {{10}^{23}}\] number of particles, which may be atoms, molecules, ions, or electrons etc.
\[Number\text{ }of\text{ }moles=\dfrac{Weight}{Molarmass}\] . \[N=6.023\times {{10}^{23}}\]
Complete answer:
Given,
Weight of water \[=18mg=18\times {{10}^{-3}}g\]
Molar mass of water = 18 g
Formula used:
\[Number\text{ }of\text{ }moles=\dfrac{Weight}{Molarmass}\]
Now substituting the values in the above formula we get,
\[Number\text{ }of\text{ }moles~=\dfrac{18\times {{10}^{-3}}}{18}=1\times {{10}^{-3}}moles\]
\[Number\text{ }of\text{ }molecules~=~Number\text{ }of\text{ }moles~\times ~Avogadro’s\text{ }number\]
\[=1\times {{10}^{-3}}\times N\]
\[={{10}^{-3}}N\]
Hence, option A is correct which is there are \[{{10}^{-3}}N\] number of molecules in 18 mg of water in terms of Avogadro’s number ‘N’
Note: The mole (symbol: mol) is the unit of measurement for the amount of substance in the International System of Units (SI). A mole of a substance or a mole of particles is defined as exactly \[N=6.023\times {{10}^{23}}\] number of particles, which may be atoms, molecules, ions, or electrons etc.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

