
The mole in 16 g calcium is 0.4. What is the molar mass of Ca atoms?
a.) 4g/mole
b.) 6.4 g/mole
c.) 0.04 g/mole
d.) 40 g/mole
Answer
601.5k+ views
Hint: Mole is a convenient unit to use because of the great number of atoms, molecules, or others in any substance. Mole is defined as the $6.02214076 \times 10^{23}$ of some chemical unit, whether its atoms, molecules, ions, or others.
Complete step by step solution:
The molecular mass of one molecule is its mass expressed in atomic mass units or 1/12 the mass of one atom of the isotope carbon-12 its atomic unit is Dalton or Da. The relative molecular mass is frequently indicated as molecular weight of a molecule.
To calculate the number of moles, divide the mass of the substance in grams by its molecular weight. This will give you the number of moles of that substance that are in the specified mass.
\[Number\,of\,moles\,=\,\dfrac{Given\,mass}{Molecular\,mass}\]
For example, there is 12 g of water, and the molecular mass of water can be calculated by:
(Molecular mass of Hydrogen) × 2 + molecular mass of Oxygen
= (1) × 2 + 16
=18 g/mol
Number of moles = \[\dfrac{12g}{18g/mol}\] = 0.666 moles.
When dividing by two units that both use grams in their measurement the grams cancel each other out, leaving only the moles.
Now, as given here in the question,
Number of moles of calcium given = 0.4
Given mass of calcium =16g
From the formula given above, we can write.
\[0.4=\dfrac{16g}{Molecular\,mass}\]
Molecular mass = 40g/mole
Therefore, from the above given statements we can conclude that the molecular mass of calcium is 40g/mole. So, the correct option is (d).
Note: The molecular mass of a compound can be calculated by adding the standard atomic masses of the constituent atoms as we have done in our problem for calculating the molecular mass of water.
Complete step by step solution:
The molecular mass of one molecule is its mass expressed in atomic mass units or 1/12 the mass of one atom of the isotope carbon-12 its atomic unit is Dalton or Da. The relative molecular mass is frequently indicated as molecular weight of a molecule.
To calculate the number of moles, divide the mass of the substance in grams by its molecular weight. This will give you the number of moles of that substance that are in the specified mass.
\[Number\,of\,moles\,=\,\dfrac{Given\,mass}{Molecular\,mass}\]
For example, there is 12 g of water, and the molecular mass of water can be calculated by:
(Molecular mass of Hydrogen) × 2 + molecular mass of Oxygen
= (1) × 2 + 16
=18 g/mol
Number of moles = \[\dfrac{12g}{18g/mol}\] = 0.666 moles.
When dividing by two units that both use grams in their measurement the grams cancel each other out, leaving only the moles.
Now, as given here in the question,
Number of moles of calcium given = 0.4
Given mass of calcium =16g
From the formula given above, we can write.
\[0.4=\dfrac{16g}{Molecular\,mass}\]
Molecular mass = 40g/mole
Therefore, from the above given statements we can conclude that the molecular mass of calcium is 40g/mole. So, the correct option is (d).
Note: The molecular mass of a compound can be calculated by adding the standard atomic masses of the constituent atoms as we have done in our problem for calculating the molecular mass of water.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

