
The mass of Jupiter is $1.9\times 10^{27}kg$ and the Sun is $1.99\times 10^{30}kg$. The mean distance of Jupiter from the sun is $7.8\times 10^{11}m$. Calculate the gravitational force which sun exerts on Jupiter.($G=6.67\times 10^{-11}Nm^{2}kg^{-2}$)
\[\begin{align}
& A.5\times {{10}^{23}}N \\
& B.4.15\times {{10}^{23}}N \\
& C.15\times {{10}^{23}}N \\
& D.1\times {{10}^{23}}N \\
\end{align}\]
Answer
591.6k+ views
Hint: Newton’s law of universal gravitation gives the force acting between two bodies of mass $M_{1}$ and $M_{2}$ which is separated by a distance $r$ between them. Then, the force is inversely proportional to the square of the distances and directly proportional to the product of the masses of the bodies.
Formula used:
$F=\dfrac{GM_{1}M_{2}}{r^{2}}$
Complete answer:
Given that,
Mass of Jupiter $M_{1}=1.9\times 10^{27}kg$
Mass of Sun $M_{2}=1.99\times 10^{30}kg$
Mean distance $r=7.8\times 10^{11}m$
$G=6.67\times 10^{-11}Nm^{2}kg^{-2}$
Substituting, we get gravitational force $F=\dfrac{GM_{1}M_{2}}{r^{2}}$
$F=\dfrac{6.67\times 10^{-11}Nm^{2}kg^{-2}\times 1.9\times 10^{27}kg\times1.99\times 10^{30}kg}{(7.8\times 10^{11}m)^{2}}=4.15\times 10^{23}N$
So, the correct answer is “Option B”.
Additional Information:
Newton's law of gravitation is derived from Kepler's laws of gravity and also known as Newton-Kepler law of gravitation. This law is valid for force between planets and also for anybody on the earth surface. This force is generally known to be attractive and is thus the intuitive reason behind how the planets are stable on their orbits.
Also, it was assumed from Newton's third law that, if anybody exerts an attractive force on another, then, the second body also exerts the same amount of attractive force on the first body. Which is to say, that if a human and the earth are the two bodies, then we exert the same amount of attractive force on the earth, as the earth exerts on the human.
The discovery of this later led to the study of space and the current emerging study of gravitational waves.
Note:
The distance is taken from the centre of the mass of the bodies, as it is said that the mass of the body is concentrated in its centre. Here, the mass is assumed to be constant with time .i.e. the body doesn’t lose its mass during the interaction.
Formula used:
$F=\dfrac{GM_{1}M_{2}}{r^{2}}$
Complete answer:
Given that,
Mass of Jupiter $M_{1}=1.9\times 10^{27}kg$
Mass of Sun $M_{2}=1.99\times 10^{30}kg$
Mean distance $r=7.8\times 10^{11}m$
$G=6.67\times 10^{-11}Nm^{2}kg^{-2}$
Substituting, we get gravitational force $F=\dfrac{GM_{1}M_{2}}{r^{2}}$
$F=\dfrac{6.67\times 10^{-11}Nm^{2}kg^{-2}\times 1.9\times 10^{27}kg\times1.99\times 10^{30}kg}{(7.8\times 10^{11}m)^{2}}=4.15\times 10^{23}N$
So, the correct answer is “Option B”.
Additional Information:
Newton's law of gravitation is derived from Kepler's laws of gravity and also known as Newton-Kepler law of gravitation. This law is valid for force between planets and also for anybody on the earth surface. This force is generally known to be attractive and is thus the intuitive reason behind how the planets are stable on their orbits.
Also, it was assumed from Newton's third law that, if anybody exerts an attractive force on another, then, the second body also exerts the same amount of attractive force on the first body. Which is to say, that if a human and the earth are the two bodies, then we exert the same amount of attractive force on the earth, as the earth exerts on the human.
The discovery of this later led to the study of space and the current emerging study of gravitational waves.
Note:
The distance is taken from the centre of the mass of the bodies, as it is said that the mass of the body is concentrated in its centre. Here, the mass is assumed to be constant with time .i.e. the body doesn’t lose its mass during the interaction.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

