
The mass and energy equivalent of 1amu are respectively
A. \[1.67 \times {10^{ - 27}}gm,9.30MeV\]
B. \[1.67 \times {10^{ - 27}}Kg,930MeV\]
C. \[1.67 \times {10^{ - 27}}Kg,1MeV\]
D. \[1.67 \times {10^{ - 34}}Kg,1MeV\]
Answer
604.5k+ views
Hint: In this we first find the mass of 1 atom using $1mole{\text{ of }}{}^{12}C = 12g = 6.023 \times {10^{23}}atoms$ and we get \[1{\text{atom}} = \dfrac{{12}}{{6.023 \times {{10}^{23}}}}g = 1.9923 \times {10^{ - 23}}g\] after that we substitute this in the equation $1amu = \dfrac{{{\text{mass of 1 atom of }}{}^{12}C}}{{12}}$ and get 1 amu equal to \[1.66 \times {10^{ - 27}}kg\]. Then using \[1amu = 1.66 \times {10^{ - 27}}kg\] and $E = m{c^2}$ we calculated $E = 1.491 \times {10^{ - 10}}J$. After that to convert Joule into MeV we used $1J = \dfrac{1}{{1.602 \times {{10}^{ - 13}}}}MeV$ and finally get $ \Rightarrow E = 931.5MeV$
Complete Step-by-Step solution:
First we need to convert 1 amu (atomic mass unit) to Kg. We already know that
$1amu = \dfrac{{{\text{mass of 1 atom of }}{}^{12}C({\text{isotope of carbon that have mass number 12)}}}}{{12}}$----------- (1)
We also know that
$1mole{\text{ of }}{}^{12}C = 12g = 6.023 \times {10^{23}}{\text{atoms of }}{}^{12}C$
Since, $6.023 \times {10^{23}}{\text{atoms}} = 12g$
We need to find the mass of 1 atom which will be the required mass of one ${}^{12}C$ atom that is
$ \Rightarrow 1{\text{atom}} = \dfrac{{12}}{{6.023 \times {{10}^{23}}}}g = 1.9923 \times {10^{ - 23}}g$---------------------------------- (2)
Therefore to get 1amu substitute equation (2) in equation (1), we get
$1amu = \dfrac{{1.9923 \times {{10}^{ - 23}}g}}{{12}}$
\[ \Rightarrow 1amu = 1.66 \times {10^{ - 24}}g = 1.66 \times {10^{ - 27}}kg\]
Hence 1 amu is \[1.66 \times {10^{ - 27}}kg\]
Now we need to convert 1 amu to mega electron volts (MeV)
Here we use the value that we have found above that is
\[1amu = 1.66 \times {10^{ - 27}}kg\]-------------------------------------------------- (3)
And also we know Einstein's famous equation relates that mass and energy that is
$E = m{c^2}$------------------------------------------------ (4)
Now substitute equation (3) in equation (4) and taking speed of light $c = 3 \times {10^8}m/s$
$E = (1.66 \times {10^{ - 27}}kg) \times {\left( {3 \times {{10}^8}m/s} \right)^2}$
$ \Rightarrow E = 1.491 \times {10^{ - 10}}J$
Here we are getting in joules but we were asked in mega electron volts (MeV). For that we know $1J = \dfrac{1}{{1.602 \times {{10}^{ - 13}}}}MeV$. Now using this we can write
$ \Rightarrow E = 1.491 \times {10^{ - 10}} \times \dfrac{1}{{1.602 \times {{10}^{ - 13}}}}MeV$
$ \Rightarrow E = 931.5MeV$
Therefore we get mass and energy equivalent of 1amu as \[1.66 \times {10^{ - 27}}kg\] and $931.5MeV$ respectively. So option B is correct.
Note: For these types of questions we need to be well versed with the concepts of moles, atomic mass number, atomic number, atomic mass unit (amu), and the standardization using the ${}^{12}C$ isotopes of carbon. We also need to have a good concept of unit conversions like g to Kg, J to MeV, etc.
Complete Step-by-Step solution:
First we need to convert 1 amu (atomic mass unit) to Kg. We already know that
$1amu = \dfrac{{{\text{mass of 1 atom of }}{}^{12}C({\text{isotope of carbon that have mass number 12)}}}}{{12}}$----------- (1)
We also know that
$1mole{\text{ of }}{}^{12}C = 12g = 6.023 \times {10^{23}}{\text{atoms of }}{}^{12}C$
Since, $6.023 \times {10^{23}}{\text{atoms}} = 12g$
We need to find the mass of 1 atom which will be the required mass of one ${}^{12}C$ atom that is
$ \Rightarrow 1{\text{atom}} = \dfrac{{12}}{{6.023 \times {{10}^{23}}}}g = 1.9923 \times {10^{ - 23}}g$---------------------------------- (2)
Therefore to get 1amu substitute equation (2) in equation (1), we get
$1amu = \dfrac{{1.9923 \times {{10}^{ - 23}}g}}{{12}}$
\[ \Rightarrow 1amu = 1.66 \times {10^{ - 24}}g = 1.66 \times {10^{ - 27}}kg\]
Hence 1 amu is \[1.66 \times {10^{ - 27}}kg\]
Now we need to convert 1 amu to mega electron volts (MeV)
Here we use the value that we have found above that is
\[1amu = 1.66 \times {10^{ - 27}}kg\]-------------------------------------------------- (3)
And also we know Einstein's famous equation relates that mass and energy that is
$E = m{c^2}$------------------------------------------------ (4)
Now substitute equation (3) in equation (4) and taking speed of light $c = 3 \times {10^8}m/s$
$E = (1.66 \times {10^{ - 27}}kg) \times {\left( {3 \times {{10}^8}m/s} \right)^2}$
$ \Rightarrow E = 1.491 \times {10^{ - 10}}J$
Here we are getting in joules but we were asked in mega electron volts (MeV). For that we know $1J = \dfrac{1}{{1.602 \times {{10}^{ - 13}}}}MeV$. Now using this we can write
$ \Rightarrow E = 1.491 \times {10^{ - 10}} \times \dfrac{1}{{1.602 \times {{10}^{ - 13}}}}MeV$
$ \Rightarrow E = 931.5MeV$
Therefore we get mass and energy equivalent of 1amu as \[1.66 \times {10^{ - 27}}kg\] and $931.5MeV$ respectively. So option B is correct.
Note: For these types of questions we need to be well versed with the concepts of moles, atomic mass number, atomic number, atomic mass unit (amu), and the standardization using the ${}^{12}C$ isotopes of carbon. We also need to have a good concept of unit conversions like g to Kg, J to MeV, etc.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

