
The largest number of molecules is present in
A. 34 g of ${{H}_{2}}O$
B. 28 g of $C{{O}_{2}}$
C. 46 g of $C{{H}_{3}}OH$
D. 54 g of ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$
Answer
578.1k+ views
Hint: To calculate the number of molecules first we have to calculate the number of moles of the given elements. Then the number of atoms will be equal to the product of the number of moles and Avogadro’s number.
Complete step by step solution:
The mole is a measurement or it is the basic unit which helps to calculate the amount of substance present in the given sample. 1 mole of a number is equal to Avogadro’s constant${{N}_{A}}$.
For water-
mass of oxygen = 16g
mass of hydrogen= 2 g
molar mass of water = 18g
Number of mol is calculated by ratio of given mass to the molar mass.
Number of mol of sodium = $\dfrac{\text{given mass}}{\text{molar mass}}$
After putting the value we get,
Number of mol of carbon = $\dfrac{34}{18}=1.88$moles
And, number of molecules= $\left( \text{number of moles} \right)\times \left( {{N}_{A}} \right)$
= 1.88 ${{N}_{A}}$ molecules (${{N}_{A}}$=$6.022 \times {{10}^{23}}$)
For carbon dioxide-
mass of carbon = 12 g
mass of oxygen= 16 g
molar mass of carbon dioxide = 44
Number of mol of carbon dioxide = $\dfrac{44}{28}=1.57$moles
And, number of molecules= $\left( \text{number of moles} \right)\times \left( {{N}_{A}} \right)$
= 1.57 ${{N}_{A}}$ molecules (${{N}_{A}}$=$6.022 \times{{10}^{23}}$)
For $C{{H}_{3}}OH$-
mass of carbon = 12 g
mass of oxygen= 16 g
molar mass of $C{{H}_{3}}OH$= 32
Number of mol of $C{{H}_{3}}OH$= $\dfrac{46}{32}=1.43$moles
And, number of molecule= $\left( \text{number of moles} \right)\times\left( {{N}_{A}} \right)$
= 1.43 ${{N}_{A}}$ molecule(${{N}_{A}}$=$6.022 \times {{10}^{23}}$)
For ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$-
Molar mass of ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$=108.5
Number of mol of ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$ = $\dfrac{54}{108}=0.5$moles
And, number of molecules= $\left( \text{number of moles} \right)\times\left( {{N}_{A}} \right)$
= 0.5 ${{N}_{A}}$ molecule (${{N}_{A}}$=$6.022 \times {{10}^{23}}$)
Hence the correct option is (A).
Note: If the question asks you to find the exact number of atoms or molecules then put the value of ${{N}_{A}}$ and write the exact number of atoms. 1 mole=$6.022 \times {{10}^{23}}$ particle or atoms or molecules or electrons or protons etc.
Complete step by step solution:
The mole is a measurement or it is the basic unit which helps to calculate the amount of substance present in the given sample. 1 mole of a number is equal to Avogadro’s constant${{N}_{A}}$.
For water-
mass of oxygen = 16g
mass of hydrogen= 2 g
molar mass of water = 18g
Number of mol is calculated by ratio of given mass to the molar mass.
Number of mol of sodium = $\dfrac{\text{given mass}}{\text{molar mass}}$
After putting the value we get,
Number of mol of carbon = $\dfrac{34}{18}=1.88$moles
And, number of molecules= $\left( \text{number of moles} \right)\times \left( {{N}_{A}} \right)$
= 1.88 ${{N}_{A}}$ molecules (${{N}_{A}}$=$6.022 \times {{10}^{23}}$)
For carbon dioxide-
mass of carbon = 12 g
mass of oxygen= 16 g
molar mass of carbon dioxide = 44
Number of mol of carbon dioxide = $\dfrac{44}{28}=1.57$moles
And, number of molecules= $\left( \text{number of moles} \right)\times \left( {{N}_{A}} \right)$
= 1.57 ${{N}_{A}}$ molecules (${{N}_{A}}$=$6.022 \times{{10}^{23}}$)
For $C{{H}_{3}}OH$-
mass of carbon = 12 g
mass of oxygen= 16 g
molar mass of $C{{H}_{3}}OH$= 32
Number of mol of $C{{H}_{3}}OH$= $\dfrac{46}{32}=1.43$moles
And, number of molecule= $\left( \text{number of moles} \right)\times\left( {{N}_{A}} \right)$
= 1.43 ${{N}_{A}}$ molecule(${{N}_{A}}$=$6.022 \times {{10}^{23}}$)
For ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$-
Molar mass of ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$=108.5
Number of mol of ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$ = $\dfrac{54}{108}=0.5$moles
And, number of molecules= $\left( \text{number of moles} \right)\times\left( {{N}_{A}} \right)$
= 0.5 ${{N}_{A}}$ molecule (${{N}_{A}}$=$6.022 \times {{10}^{23}}$)
Hence the correct option is (A).
Note: If the question asks you to find the exact number of atoms or molecules then put the value of ${{N}_{A}}$ and write the exact number of atoms. 1 mole=$6.022 \times {{10}^{23}}$ particle or atoms or molecules or electrons or protons etc.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

