
The hydronium ion concentration of wine is $1.4 \times {10^{ - 4}}$ M. What is the pH of the wine?
A.$2.15$
B.$3.85$
C.$3.15$
D.$4.14$
Answer
576.9k+ views
Hint:pH of a solution is the negative of base 10 logarithm of hydronium ion concentration in a solution. The concentration of hydronium ions in an aqueous solution can provide information about the acidic, basic, or neutral nature of a solution. For an acidic solution, pH is less than 7 and for a basic solution, pH is greater than 7. At room temperature, the pH of neutral water is equal to 7.
Complete step by step answer:
-To calculate the pH of an aqueous solution, you need to know the concentration of hydronium ions in moles per liter (molarity) of the solution.
-pH is then calculated using this expression
$pH = - {\log _{10}}\left[ {{H_3}{O^ + }} \right]$
Given,
-Hydronium ion concentration of wine or $\left[ {{H_3}{O^ + }} \right] = 1.4 \times {10^{ - 4}}M$
-Substituting this value in the above equation, we get
$pH = - {\log _{10}}\left[ {1.4 \times {{10}^{ - 4}}} \right]$
$ = - {\log _{10}}1.4 - ( - 4){\log _{10}}10$
-We know ${\log _{10}}10 = 1$
$ = 4 - {\log _{10}}1.4$
Value of ${\log _{10}}1.4 = 0.15$
-So $pH = 4 - 0.15$
$ = 3.85$
So, the correct answer is an option (B).
Note: Molarity is defined as the number of moles of solute dissolved in one liter (or one cubic decimeter) of the solution.Molarity is also known as the molar concentration of a solution.
Complete step by step answer:
-To calculate the pH of an aqueous solution, you need to know the concentration of hydronium ions in moles per liter (molarity) of the solution.
-pH is then calculated using this expression
$pH = - {\log _{10}}\left[ {{H_3}{O^ + }} \right]$
Given,
-Hydronium ion concentration of wine or $\left[ {{H_3}{O^ + }} \right] = 1.4 \times {10^{ - 4}}M$
-Substituting this value in the above equation, we get
$pH = - {\log _{10}}\left[ {1.4 \times {{10}^{ - 4}}} \right]$
$ = - {\log _{10}}1.4 - ( - 4){\log _{10}}10$
-We know ${\log _{10}}10 = 1$
$ = 4 - {\log _{10}}1.4$
Value of ${\log _{10}}1.4 = 0.15$
-So $pH = 4 - 0.15$
$ = 3.85$
So, the correct answer is an option (B).
Note: Molarity is defined as the number of moles of solute dissolved in one liter (or one cubic decimeter) of the solution.Molarity is also known as the molar concentration of a solution.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

