What would be the heart rate of a person if the cardiac output is 5L, blood volume in the ventricles at the end of diastole is 100 ml and at the end of ventricular systole is 50 ml?
A) 50 beats per minute
B) 75 beats per minute
C) 100 beats per minute
D) 125 beats per minute
Answer
563.4k+ views
Hint: Cardiac output is the measure of the amount of blood ejected by the left ventricle each minute. It can be measured by the product of stroke volume and heart rate. Stroke volume can be calculated by subtracting volume of diastole and systole. Stroke volume is equal to the volume of blood ejected from the left ventricle.
Complete answer:
Cardiac cycle is the complete cycle in which blood pumps in and out of the heart. It involves systole and diastole. It takes 0.8 seconds for the complete cardiac cycle. The volume of the blood pumped from left ventricles per beat gives the stroke volume.
Cardiac cycle is equal to the product of stroke volume and heart rate.
Given cardiac output = 5L or 5000 Ml
Blood volume present in the ventricles at the end of diastole = 100 ml
Blood volume in the ventricles at the end of systole = 50 ml
Remaining blood or Stroke volume = 100 – 50 = 50ml
When we put all the values in the formula we get,
5000ml = 50 ml $\times$ Heart rate
Heart rate = 5000 ml/50ml
Heart rate = 100 beats per minute.
So, the correct answer is option C.
Note: The heart rate of an adult is between 60 and 100 beats per minute (bpm) in resting position. It depends on the person’s physical health condition and age. The normal resting heart rate of a child is between 70 and 100 bpm. Measurement of stroke volume can be done by using echocardiograms. Each ventricle has generally equal stroke volume. It is also used to calculate ejection fraction. Cardiac function is directly related to stroke volume.
Complete answer:
Cardiac cycle is the complete cycle in which blood pumps in and out of the heart. It involves systole and diastole. It takes 0.8 seconds for the complete cardiac cycle. The volume of the blood pumped from left ventricles per beat gives the stroke volume.
Cardiac cycle is equal to the product of stroke volume and heart rate.
Given cardiac output = 5L or 5000 Ml
Blood volume present in the ventricles at the end of diastole = 100 ml
Blood volume in the ventricles at the end of systole = 50 ml
Remaining blood or Stroke volume = 100 – 50 = 50ml
When we put all the values in the formula we get,
5000ml = 50 ml $\times$ Heart rate
Heart rate = 5000 ml/50ml
Heart rate = 100 beats per minute.
So, the correct answer is option C.
Note: The heart rate of an adult is between 60 and 100 beats per minute (bpm) in resting position. It depends on the person’s physical health condition and age. The normal resting heart rate of a child is between 70 and 100 bpm. Measurement of stroke volume can be done by using echocardiograms. Each ventricle has generally equal stroke volume. It is also used to calculate ejection fraction. Cardiac function is directly related to stroke volume.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

Why is it 530 pm in india when it is 1200 afternoon class 10 social science CBSE

What is the full form of POSCO class 10 social science CBSE

Define Potential, Developed, Stock and Reserved resources

The speaker of the Lok Sabha is elected by the APresident class 10 social science CBSE

Complete the sentence with the most appropriate word class 10 english CBSE

