The empirical formula of a compound is $C{H_2}O$ . If its vapour density is $90$; find out the molecular formula of the compound.
(A) ${C_5}{H_{10}}{O_5}$
(B) ${C_4}{H_8}{O_4}$
(C) ${C_6}{H_{12}}{O_6}$
(D) ${C_3}{H_6}{O_3}$
Answer
619.8k+ views
Hint: The simplest whole number ratio of different atoms present in a compound is known as empirical formula. Whereas, molecular formula gives the exact number of different atoms present in a compound. If the empirical formula and molar mass of a compound is known we can calculate the molecular formula of the compound.
Complete step by step answer:
$\dfrac{{\text{molar mass}}}{{\text{empirical formula mass}}} = n $
For calculation of molecular mass in this question:
Given, empirical formula of compound = $C{H_2}O$.
And vapour density of compound = \[90\].
Molar mass of the compound = $ \text{ vapour density} \times 2 \\
= 90 \times 2 \\
= 180g \\
$
Empirical formula mass = $
12 + 2(1) + 16 \\
= 12 + 2 + 16 \\
= 30g \\
$
Dividing molar mass by empirical formula mass
$ \dfrac{{\text{molar mass}}}{{\text{empirical formula mass}}} = n \\
= \dfrac{{180g}}{{30g}} = 6 \\
$
Therefore, the molecular formula of the compound is ${C_6}{H_{12}}{O_6}$.
Hence, the correct option is (C) ${C_6}{H_{12}}{O_6}$ .
Note:
When molar mass is divided by empirical formula mass the result should always be in whole numbers. This is because different elements combine in the ratio of whole numbers to form a compound according to the law of definite proportions.
Complete step by step answer:
$\dfrac{{\text{molar mass}}}{{\text{empirical formula mass}}} = n $
For calculation of molecular mass in this question:
Given, empirical formula of compound = $C{H_2}O$.
And vapour density of compound = \[90\].
Molar mass of the compound = $ \text{ vapour density} \times 2 \\
= 90 \times 2 \\
= 180g \\
$
Empirical formula mass = $
12 + 2(1) + 16 \\
= 12 + 2 + 16 \\
= 30g \\
$
Dividing molar mass by empirical formula mass
$ \dfrac{{\text{molar mass}}}{{\text{empirical formula mass}}} = n \\
= \dfrac{{180g}}{{30g}} = 6 \\
$
Therefore, the molecular formula of the compound is ${C_6}{H_{12}}{O_6}$.
Hence, the correct option is (C) ${C_6}{H_{12}}{O_6}$ .
Note:
When molar mass is divided by empirical formula mass the result should always be in whole numbers. This is because different elements combine in the ratio of whole numbers to form a compound according to the law of definite proportions.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

DNA is not present in A Nucleus B Mitochondria C Chloroplast class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

Draw a diagram showing the external features of fish class 11 biology CBSE

What is the weight in lbs of a 75 Kg person class 11 physics CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

