
The elemental mass percent composition of succinic acid is $ C $ $ 40.68\% $ , $ H $ $ 5.12\% $ and $ O $ $ 54.19\% $ . What is the empirical formula of succinic acid?
Answer
492k+ views
Hint: The molecular formula gives the exact number of each different atom present in a molecule, whereas the empirical formula gives the simplest ratio of the number of various atoms present. It is an empirical formula if the formula is simplified.
Complete answer:
In order to be able to determine the empirical formula of succinic acid, we must first determine what the mole ratio between the atoms that make up the molecule is.
The mass percent composition of carbon, hydrogen, and oxygen are given
From that we can know the mass of each element present,
Mass of $ C = 40.68g $
Mass of $ H = 5.12g $
Mass of $ O = 54.19g $
Now we need to find the number of moles of each element,
Number of moles of $ C = \dfrac{{40.68}}{{12}} = 3.39 $
Number of moles of $ H = \dfrac{{5.12}}{1} = 5.12 $
Number of moles of $ O = \dfrac{{54.19}}{{16}} = 3.38 $
The mole ratio these elements in the compound can be determined by dividing these values by the smallest value
Mole Ratio of $ C = \dfrac{{3.39}}{{3.38}} = 1.002 $
Mole ratio of $ H = \dfrac{{5.12}}{{3.38}} = 1.51 $
Mole ratio of $ O = \dfrac{{3.38}}{{3.38}} = 1 $
Hence, we get the formula $ {C_1}{H_{1.5}}{O_1} $
Since, we cannot have fractional subscripts, multiply every subscript by $ 2 $ to get the empirical formula of succinic acid
Hence, the empirical formula of succinic acid $ {C_2}{H_3}{O_2} $ .
Note:
The formula of a substance expressed with the smallest integer subscript is called an empirical formula. The empirical formula specifies the number of atoms in the compound in a given ratio. The empirical formula of a compound is directly proportional to its percent composition.
Complete answer:
In order to be able to determine the empirical formula of succinic acid, we must first determine what the mole ratio between the atoms that make up the molecule is.
The mass percent composition of carbon, hydrogen, and oxygen are given
From that we can know the mass of each element present,
Mass of $ C = 40.68g $
Mass of $ H = 5.12g $
Mass of $ O = 54.19g $
Now we need to find the number of moles of each element,
Number of moles of $ C = \dfrac{{40.68}}{{12}} = 3.39 $
Number of moles of $ H = \dfrac{{5.12}}{1} = 5.12 $
Number of moles of $ O = \dfrac{{54.19}}{{16}} = 3.38 $
The mole ratio these elements in the compound can be determined by dividing these values by the smallest value
Mole Ratio of $ C = \dfrac{{3.39}}{{3.38}} = 1.002 $
Mole ratio of $ H = \dfrac{{5.12}}{{3.38}} = 1.51 $
Mole ratio of $ O = \dfrac{{3.38}}{{3.38}} = 1 $
Hence, we get the formula $ {C_1}{H_{1.5}}{O_1} $
Since, we cannot have fractional subscripts, multiply every subscript by $ 2 $ to get the empirical formula of succinic acid
Hence, the empirical formula of succinic acid $ {C_2}{H_3}{O_2} $ .
Note:
The formula of a substance expressed with the smallest integer subscript is called an empirical formula. The empirical formula specifies the number of atoms in the compound in a given ratio. The empirical formula of a compound is directly proportional to its percent composition.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

