The efficiency of a Carnot engine world between two temperatures is 0.2, when the temperature of the source is increased by \[{25^ \circ }C\], the efficiency increases to 0.25. The
temperature of the source and sink will be
A. 375K, 300K
B. 475K, 400K
C. 400K, 800K
D. 375K, 400K
Answer
596.1k+ views
Hint:
The efficiency of Carnot’s heat engine depends on the temperature of the heat source
and that of the heat sink. Greater the temperature between source and the sink, higher will be the
efficiency. If the temperature of the source is increased by\[{25^ \circ }C\] , then the efficiency will also increase.
Formula Used: The efficiency of Carnot’s heat engine is: \[\eta = 1 - \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}}\]
Complete step by step solution: Heat engine is a system or a device operating in a cyclic process and converting heat into work, without itself undergoing any change at the end of the cycle. It is based on the principle that a system whose different parts are at different temperatures tends to change towards a thermodynamic equilibrium state.
The Carnot heat engine is an ideal heat engine. The efficiency of Carnot’s heat engine is
\[\eta = 1 - \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}}\] \[ \to (1)\]
where \[{T_1}\] is the temperature of source and \[{T_2}\] is the temperature of sink.
It is given that the efficiency between two temperatures is 0.2. Therefore, by equation (1)
\[0.2 = 1 - \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}} \to \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}} = 0.8 \to {T_2} = 0.8{T_1}\] \[ \to (2)\]
Also, when the temperature of the source \[{T_1}\] is increased by \[{25^ \circ }C\], the efficiency
increases to 0.25. Therefore, the increase in efficiency can be written as
\[0.25 = 1 - \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1} + 25}}\]
\[ \to \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1} + 25}} = 1 - 0.25 = 0.75\]
Substituting the value of \[{T_2}\] from equation (2)
\[ \to \dfrac{{0.8{T_1}}}{{{T_1} + 25}} = 0.75\]
\[\begin{gathered}
\to 0.8{T_1} = 0.75\left( {{T_1} + 25} \right) \\
\to 0.8{T_1} = 0.75{T_1} + \left( {0.75 \times 25} \right) \\
\to 0.05{T_1} = 18.75 \\
\to {T_1} = \dfrac{{18.75}}{{0.05}} \\
\to {T_1} = 375 \\
\end{gathered} \]
The value of \[{T_2}\] can be derived by equation (2)
\[{T_2} = 0.8{T_1} = 0.8 \times 375 = 300\]
Therefore, the temperature of the source and sink will be \[375K\] and \[300K\].
Hence, option (A) is the correct answer.
Note: The requirements for the Carnot heat engine are difficult rather impossible to be satisfied in actual practice. Therefore the Carnot heat engine can be designed only in thought. For this reason, it is said to be an ideal heat engine.
The efficiency of Carnot’s heat engine depends on the temperature of the heat source
and that of the heat sink. Greater the temperature between source and the sink, higher will be the
efficiency. If the temperature of the source is increased by\[{25^ \circ }C\] , then the efficiency will also increase.
Formula Used: The efficiency of Carnot’s heat engine is: \[\eta = 1 - \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}}\]
Complete step by step solution: Heat engine is a system or a device operating in a cyclic process and converting heat into work, without itself undergoing any change at the end of the cycle. It is based on the principle that a system whose different parts are at different temperatures tends to change towards a thermodynamic equilibrium state.
The Carnot heat engine is an ideal heat engine. The efficiency of Carnot’s heat engine is
\[\eta = 1 - \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}}\] \[ \to (1)\]
where \[{T_1}\] is the temperature of source and \[{T_2}\] is the temperature of sink.
It is given that the efficiency between two temperatures is 0.2. Therefore, by equation (1)
\[0.2 = 1 - \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}} \to \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1}}} = 0.8 \to {T_2} = 0.8{T_1}\] \[ \to (2)\]
Also, when the temperature of the source \[{T_1}\] is increased by \[{25^ \circ }C\], the efficiency
increases to 0.25. Therefore, the increase in efficiency can be written as
\[0.25 = 1 - \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1} + 25}}\]
\[ \to \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1} + 25}} = 1 - 0.25 = 0.75\]
Substituting the value of \[{T_2}\] from equation (2)
\[ \to \dfrac{{0.8{T_1}}}{{{T_1} + 25}} = 0.75\]
\[\begin{gathered}
\to 0.8{T_1} = 0.75\left( {{T_1} + 25} \right) \\
\to 0.8{T_1} = 0.75{T_1} + \left( {0.75 \times 25} \right) \\
\to 0.05{T_1} = 18.75 \\
\to {T_1} = \dfrac{{18.75}}{{0.05}} \\
\to {T_1} = 375 \\
\end{gathered} \]
The value of \[{T_2}\] can be derived by equation (2)
\[{T_2} = 0.8{T_1} = 0.8 \times 375 = 300\]
Therefore, the temperature of the source and sink will be \[375K\] and \[300K\].
Hence, option (A) is the correct answer.
Note: The requirements for the Carnot heat engine are difficult rather impossible to be satisfied in actual practice. Therefore the Carnot heat engine can be designed only in thought. For this reason, it is said to be an ideal heat engine.
Recently Updated Pages
Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 10 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

How many of the following diseases can be studied with class 11 biology CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Which of the following enzymes is used for carboxylation class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

