
The driver of a train travelling at 40m/s applies the breaks as the train enters a station. The train slows down at a rate 2$m{{s}^{-2}}$. The platform is 400m long. Will the train stop in time?
Answer
579.3k+ views
Hint: After applying the breaks, the train will undergo retardation. Hence, it will come to rest after some time. For the train to reach in time, it covers a distance of 400m after the brakes are applied. Find its displacement from one of the kinematic equations.
Formula used:
$2as={{v}^{2}}-{{u}^{2}}$
Complete answer:
It is given that the train slows down as it approaches a station. It is given that the train slows down at a rate of 2$m{{s}^{-2}}$. This means that when the driver applies the breaks, the train undergoes retardation.
It is given that the initial velocity of the train is 40m/s. And the length of the platform is given to be 400m. Therefore, for the train to stop in time, it must come to rest with a displacement of 400m from the time when the brakes are applied.
Let us find the displacement of the train. For thus we will use the kinematic equation $2as={{v}^{2}}-{{u}^{2}}$ …… (i),
a is the acceleration of the train, s is the displacement, v id the final velocity and u is the initial velocity.
Here, a = -2$m{{s}^{-2}}$, v = 0, u = 40$m{{s}^{-1}}$.
Substitute the values in equation (i)
$\Rightarrow 2(-2)s={{0}^{2}}-{{(40)}^{2}}$.
$\Rightarrow 4s=1600$
$\Rightarrow s=400m$.
This means that it moves further by 400m after the brakes are applied and the length of the platform is also 400m. Therefore, the train will reach in time.
Note:
Do not confuse between acceleration and retardation.
Actually, retardation is an acceleration. When we say that a body is retarding, it means that its velocity is decreasing with time and therefore, it is accelerated in the opposite direction of its velocity.
Formula used:
$2as={{v}^{2}}-{{u}^{2}}$
Complete answer:
It is given that the train slows down as it approaches a station. It is given that the train slows down at a rate of 2$m{{s}^{-2}}$. This means that when the driver applies the breaks, the train undergoes retardation.
It is given that the initial velocity of the train is 40m/s. And the length of the platform is given to be 400m. Therefore, for the train to stop in time, it must come to rest with a displacement of 400m from the time when the brakes are applied.
Let us find the displacement of the train. For thus we will use the kinematic equation $2as={{v}^{2}}-{{u}^{2}}$ …… (i),
a is the acceleration of the train, s is the displacement, v id the final velocity and u is the initial velocity.
Here, a = -2$m{{s}^{-2}}$, v = 0, u = 40$m{{s}^{-1}}$.
Substitute the values in equation (i)
$\Rightarrow 2(-2)s={{0}^{2}}-{{(40)}^{2}}$.
$\Rightarrow 4s=1600$
$\Rightarrow s=400m$.
This means that it moves further by 400m after the brakes are applied and the length of the platform is also 400m. Therefore, the train will reach in time.
Note:
Do not confuse between acceleration and retardation.
Actually, retardation is an acceleration. When we say that a body is retarding, it means that its velocity is decreasing with time and therefore, it is accelerated in the opposite direction of its velocity.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

