
The displacement of a particle executing SHM is given by $y = 5\sin 4t + \dfrac{\pi }{3}$.
If T is the time period and the mass of the particle is 2g, the kinetic energy of the particle when $t = \dfrac{T}{4}$ is given by
$
A. 0.4J \\
B. 0.5J \\
C. 3J \\
D. 0.3J \\
$
Answer
610.8k+ views
Hint:Here we will proceed by using the formula of Velocity of particle i.e. $v = \dfrac{{\partial \delta }}{{\partial t}}$. Then we will use the formula of $KE = \dfrac{1}{2}m{u^2}$ using the given displacement, mass and time to get the required answer.
Formula used-
1. $v = \dfrac{{\partial \delta }}{{\partial t}}$
2. $KE = \dfrac{1}{2}m{u^2}$
Complete step by step answer:
Here we are given that-
The displacement of a particle executing SHM is given by $y = 5\sin 4t + \dfrac{\pi }{3}...........\left( 1 \right)$
Velocity of particle,
$v = \dfrac{{\partial \delta }}{{\partial t}}$
Where $\delta $is the particle displacement.
Now substituting the value of particle displacement,$y = 5\sin 4t + \dfrac{\pi }{3}$
We get-
$\dfrac{{\partial y}}{{\partial t}} = \dfrac{{5d}}{{dt}}\sin 4t + \dfrac{\pi }{3}$
$ = 5\cos 4t + \dfrac{\pi }{3}$
Or $20\cos 4t + \dfrac{\pi }{3}$
Also given that velocity at$t = \dfrac{T}{4}$.
$\dfrac{{\delta y}}{{\delta t}}$ where $t = \dfrac{T}{4}$$ = 20\cos 4 \times \dfrac{T}{4} + \dfrac{\pi }{3}$
Or $u = 20\cos T + \dfrac{\pi }{3}..........\left( 2 \right)$
( u is initial velocity)
Now putting value of T in equation 1,
We get-
$U = 20\cos \dfrac{\pi }{2} + \dfrac{\pi }{3}$
Or $U = - 20\sin \dfrac{\pi }{3}$
Or $U = - 20 \times \dfrac{{\sqrt 3 }}{2}$
Or $U = - 10 \times \sqrt 3 $
So, the kinetic energy of particle,
As we know the formula of$KE = \dfrac{1}{2}m{u^2}$
Where m is the mass of the particle.
$\because m = 2g = 2 \times {10^{ - 3}}kg$
$KE = \dfrac{1}{2} \times 2 \times {10^{ - 3}} \times {\left( { - 10 \times \sqrt 3 } \right)^2}$
Or $KE = {10^{ - 3}} \times 100 \times 3$
Or $KE = 3 \times {10^{ - 1}}$
Kinetic energy = 0.3 J
Note- While solving this question, we must take care that we should not forget to put the SI unit of energy i.e. Joules with the answer otherwise the answer is incomplete. Also one must know that to find kinetic energy, we have to calculate initial velocity first using the formula of velocity.
Formula used-
1. $v = \dfrac{{\partial \delta }}{{\partial t}}$
2. $KE = \dfrac{1}{2}m{u^2}$
Complete step by step answer:
Here we are given that-
The displacement of a particle executing SHM is given by $y = 5\sin 4t + \dfrac{\pi }{3}...........\left( 1 \right)$
Velocity of particle,
$v = \dfrac{{\partial \delta }}{{\partial t}}$
Where $\delta $is the particle displacement.
Now substituting the value of particle displacement,$y = 5\sin 4t + \dfrac{\pi }{3}$
We get-
$\dfrac{{\partial y}}{{\partial t}} = \dfrac{{5d}}{{dt}}\sin 4t + \dfrac{\pi }{3}$
$ = 5\cos 4t + \dfrac{\pi }{3}$
Or $20\cos 4t + \dfrac{\pi }{3}$
Also given that velocity at$t = \dfrac{T}{4}$.
$\dfrac{{\delta y}}{{\delta t}}$ where $t = \dfrac{T}{4}$$ = 20\cos 4 \times \dfrac{T}{4} + \dfrac{\pi }{3}$
Or $u = 20\cos T + \dfrac{\pi }{3}..........\left( 2 \right)$
( u is initial velocity)
Now putting value of T in equation 1,
We get-
$U = 20\cos \dfrac{\pi }{2} + \dfrac{\pi }{3}$
Or $U = - 20\sin \dfrac{\pi }{3}$
Or $U = - 20 \times \dfrac{{\sqrt 3 }}{2}$
Or $U = - 10 \times \sqrt 3 $
So, the kinetic energy of particle,
As we know the formula of$KE = \dfrac{1}{2}m{u^2}$
Where m is the mass of the particle.
$\because m = 2g = 2 \times {10^{ - 3}}kg$
$KE = \dfrac{1}{2} \times 2 \times {10^{ - 3}} \times {\left( { - 10 \times \sqrt 3 } \right)^2}$
Or $KE = {10^{ - 3}} \times 100 \times 3$
Or $KE = 3 \times {10^{ - 1}}$
Kinetic energy = 0.3 J
Note- While solving this question, we must take care that we should not forget to put the SI unit of energy i.e. Joules with the answer otherwise the answer is incomplete. Also one must know that to find kinetic energy, we have to calculate initial velocity first using the formula of velocity.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

