
The density of a gas at STP is 2.5 g/L. the weight of \[6.02 \times {10^{23}}\] molecules of the gas is:
A.28 g
B.14 g
C.42 g
D.56 g
Answer
580.5k+ views
Hint: We know that 1 mole of any ideal gas occupies 22.4 L at STP conditions and its given that the density is 2.5 g/L.
Complete step by step answer:
Given,
Density of a gas at STP = 2.5 g/L
\[6.02 \times {10^{23}}\] molecules contain 1 mole of gas = molar mass of the gas
We know, 1 mole of any ideal gas occupies 22.4 L at STP conditions (mole volume)
Therefore, 1 litre of gas has a mass 2.5 g at STP
∴ 1 mole of the gas will have the mass of $ = 22.4L \times \dfrac{{2.5g}}{{1L}}$ = 56 g
So, if one mole of this gas has a mass of 56 g, we can say that its molar mass is equal to 56 g.
So, if the density of a gas at STP is 2.5 g/L. the weight of \[6.02 \times {10^{23}}\] molecules of the gas is 56 g.
Therefore, the correct answer is option (D)
Note: The alternate method to solve this problem is,
We know,
\[6.02 \times {10^{23}}\] molecules contain 1 mole of gas = molar mass of the gas
$Density = \dfrac{{Mass}}{{Volume}}$
$\Rightarrow$ $2.5 = \dfrac{{Molar\,mass}}{{22.4}}$
$\Rightarrow$ Molar mass \[ = 2.5 \times 22.4\] = 56 g
Complete step by step answer:
Given,
Density of a gas at STP = 2.5 g/L
\[6.02 \times {10^{23}}\] molecules contain 1 mole of gas = molar mass of the gas
We know, 1 mole of any ideal gas occupies 22.4 L at STP conditions (mole volume)
Therefore, 1 litre of gas has a mass 2.5 g at STP
∴ 1 mole of the gas will have the mass of $ = 22.4L \times \dfrac{{2.5g}}{{1L}}$ = 56 g
So, if one mole of this gas has a mass of 56 g, we can say that its molar mass is equal to 56 g.
So, if the density of a gas at STP is 2.5 g/L. the weight of \[6.02 \times {10^{23}}\] molecules of the gas is 56 g.
Therefore, the correct answer is option (D)
Note: The alternate method to solve this problem is,
We know,
\[6.02 \times {10^{23}}\] molecules contain 1 mole of gas = molar mass of the gas
$Density = \dfrac{{Mass}}{{Volume}}$
$\Rightarrow$ $2.5 = \dfrac{{Molar\,mass}}{{22.4}}$
$\Rightarrow$ Molar mass \[ = 2.5 \times 22.4\] = 56 g
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

