Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store

The cost of a shuttlecock box is Rs. 170. If each box has 10 cocks, what is the cost of one shuttlecock?

seo-qna
Last updated date: 20th Jun 2024
Total views: 394.2k
Views today: 5.94k
Answer
VerifiedVerified
394.2k+ views
Hint: Cost of a shuttlecock box is 170 rupees and each box has 10 shuttlecocks. So, we have to use a unitary method to find the cost of one shuttlecock. Unitary method is a technique for solving a problem which is used to find the value of a unit from the value of a multiple.

Complete step-by-step answer:
We are given that the cost of a shuttlecock box is Rs. 170 and each box has 10 cocks.
We have to find the cost of one shuttlecock.
So to find the cost of one shuttlecock, we are using a unitary method.
Unitary method is used to find the value of a single unit when the value of multiple units is given.
The formula of unitary method is $ Valu{e_{unit}} = \dfrac{{Valu{e_{multiple}}}}{n} $ , where n is the no. of units.
Here the unit is shuttlecock and value is the cost.
 $ Cos{t_{shuttlecock}} = \dfrac{{Cos{t_{box}}}}{n} $ , here the value of n is 10 and the total cost of the box is Rs. 170.
 $
\Rightarrow Cos{t_{shuttlecock}} = \dfrac{{170}}{{10}} \\
 \Rightarrow Cos{t_{shuttlecock}} = Rs.17 \;
  $
Therefore, the cost of one shuttlecock is Rs. 17.
So, the correct answer is “Rs. 17”.

Note: Here, the price of one item is asked when the price of 10 items is given, so we have to use division because the total cost is divided among 10 items. If the price of one item is given and the price of 10 items is asked, then we have to multiply the cost of one item with no. of items because to combine the cost of all the items multiplication is used. Remember, to combine we use multiplication and to divide we use division.