
The cost at $\dfrac{3}{5}{\text{kg}}$ ghee is ${\text{Rs}}{\text{.96}}$ , find the cost of i) $1{\text{kg}}$ ghee ii) $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}$ ghee.
Answer
571.5k+ views
Hint: The cost of $\dfrac{3}{5}{\text{kg}}$ ghee is given. The cost of $1{\text{kg}}$ ghee and $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}$ can be calculated, by simple multiplication. By cross multiplying the $\dfrac{3}{5}{\text{kg}}$ of ghee to the cost of $\dfrac{3}{5}{\text{kg}}$ ghee, we will get the cost of 1kg ghee.
Complete step-by-step answer:
The given values in the question are,
The cost of $\dfrac{3}{5}{\text{kg}}$ ghee is ${\text{Rs}}{\text{.96}}$
from given,
$ \Rightarrow \dfrac{3}{5}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = {\text{Rs}}{\text{.96}}$
i) $1{\text{kg}}$ of ghee will be,
By doing cross multiplication in the above equation we get,
$ \Rightarrow 1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = 96 \times \dfrac{5}{3}$
By solving the above we get,
$1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = 32 \times 5$
By doing multiplication we get,
$\therefore {\text{The cost of }}1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = {\text{Rs}}.160$
ii) $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}$ of ghee will be,
Let ${\text{x}}$ be the cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg of}}\,{\text{ghee}}$ ,
$1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = 160$
Then $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ will be,
$\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = {\text{x}}$
The cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg of}}\,{\text{ghee}}$, ${\text{x}} = $ the cost of $1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} \times \dfrac{5}{2}$
By substituting the value, we get,
${\text{x}} = 160 \times \dfrac{5}{2}$
By solving we get,
${\text{x}} = 80 \times 5$
The cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is,
${\text{x}} = {\text{Rs}}.400$
$\therefore {\text{The}}\,{\text{cost}}\,{\text{of}}\,\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = {\text{Rs}}{\text{.400}}$
Therefore, the cost of $1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is ${\text{Rs}}{\text{.160}}$ and the cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is ${\text{Rs}}{\text{.400}}$.
Hence, i) the cost of $1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is ${\text{Rs}}{\text{.160}}$ and
ii) the cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is ${\text{Rs}}{\text{.400}}$.
Note: When the quantity of the material increases and the cost of the material also increases. When the quantity of the material decreases and the cost of the material also decreases. They are directly proportional to each other. So that we are cross multiplying in the above question.
The question ii) can also be solved from the given by doing cross multiplication. The cost of the required quantity is equal to the product of that quantity and the cost of one kilogram. If they are inversely proportional, then we have to solve according to it.
Complete step-by-step answer:
The given values in the question are,
The cost of $\dfrac{3}{5}{\text{kg}}$ ghee is ${\text{Rs}}{\text{.96}}$
from given,
$ \Rightarrow \dfrac{3}{5}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = {\text{Rs}}{\text{.96}}$
i) $1{\text{kg}}$ of ghee will be,
By doing cross multiplication in the above equation we get,
$ \Rightarrow 1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = 96 \times \dfrac{5}{3}$
By solving the above we get,
$1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = 32 \times 5$
By doing multiplication we get,
$\therefore {\text{The cost of }}1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = {\text{Rs}}.160$
ii) $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}$ of ghee will be,
Let ${\text{x}}$ be the cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg of}}\,{\text{ghee}}$ ,
$1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = 160$
Then $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ will be,
$\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = {\text{x}}$
The cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg of}}\,{\text{ghee}}$, ${\text{x}} = $ the cost of $1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} \times \dfrac{5}{2}$
By substituting the value, we get,
${\text{x}} = 160 \times \dfrac{5}{2}$
By solving we get,
${\text{x}} = 80 \times 5$
The cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is,
${\text{x}} = {\text{Rs}}.400$
$\therefore {\text{The}}\,{\text{cost}}\,{\text{of}}\,\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}} = {\text{Rs}}{\text{.400}}$
Therefore, the cost of $1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is ${\text{Rs}}{\text{.160}}$ and the cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is ${\text{Rs}}{\text{.400}}$.
Hence, i) the cost of $1{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is ${\text{Rs}}{\text{.160}}$ and
ii) the cost of $\dfrac{5}{2}{\text{kg}}\,{\text{of}}\,{\text{ghee}}$ is ${\text{Rs}}{\text{.400}}$.
Note: When the quantity of the material increases and the cost of the material also increases. When the quantity of the material decreases and the cost of the material also decreases. They are directly proportional to each other. So that we are cross multiplying in the above question.
The question ii) can also be solved from the given by doing cross multiplication. The cost of the required quantity is equal to the product of that quantity and the cost of one kilogram. If they are inversely proportional, then we have to solve according to it.
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

i What trees does Mr Wonka mention Which tree does class 7 english CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

What was the main occupation of early Aryans of rig class 7 social science CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE

Welcome speech for Christmas day celebration class 7 english CBSE


