
The approximate time duration in hours to electroplate $30g$ of calcium from molten calcium chloride using a current of $5$ amp is: [Atomic mass of Ca $ = 40$]
Answer
516.6k+ views
Hint: The flow of current charge carriers such as electrons and electron deficient atoms is known as current. The current flows in the opposite direction of the flow of electrons. Electrons move from negative terminal to positive terminal and current moves from positive terminal to negative terminal.
Complete answer:
Let the number of moles be represented by n, given mass by m and atomic mass by M.
$n = \dfrac{m}{M}$
$ = \dfrac{{30}}{{40}}$
$ = 0.75$
The Formula of calcium chloride is $CaC{l_2}$. So, one mole of calcium corresponds to two moles of electrons. Therefore, $0.75$moles of calcium corresponds to $2 \times 0.75$$ = 1.5$moles of electrons.
We know that one mole of electron contains $96500$ coulombs of electricity. Therefore, $1.5$ moles of electrons contains $ = 96500 \times 1.5 = 144750$ coulombs of electricity.
The current given is $5$ampere. So, the time required to electroplate $30g$ of calcium is
$T=\dfrac{Q}{i}$
$ = \dfrac{{144750}}{5}$
$ = 28950$s
To convert it into hours we divide it by $3600$.
$T = \dfrac{{28950}}{{3600}}$
$T = 8$ hours
Note:
Calcium chloride is an inorganic compound. It is present as a white crystalline solid at room temperature. It is also highly soluble in water. When calcium hydroxide $\left( {Ca\left( {OH} \right){}_2} \right)$ and hydrochloric acid $\left( {HCl} \right)$ reacts with each other the formation of calcium chloride $\left( {CaC{l_2}} \right)$ takes place along with water. Calcium chloride is used to de-ice. For this process a maximum amount of calcium chloride is required. At lower temperatures, it is much more effective than sodium chloride. It is also harmless to plants and animals.
Complete answer:
Let the number of moles be represented by n, given mass by m and atomic mass by M.
$n = \dfrac{m}{M}$
$ = \dfrac{{30}}{{40}}$
$ = 0.75$
The Formula of calcium chloride is $CaC{l_2}$. So, one mole of calcium corresponds to two moles of electrons. Therefore, $0.75$moles of calcium corresponds to $2 \times 0.75$$ = 1.5$moles of electrons.
We know that one mole of electron contains $96500$ coulombs of electricity. Therefore, $1.5$ moles of electrons contains $ = 96500 \times 1.5 = 144750$ coulombs of electricity.
The current given is $5$ampere. So, the time required to electroplate $30g$ of calcium is
$T=\dfrac{Q}{i}$
$ = \dfrac{{144750}}{5}$
$ = 28950$s
To convert it into hours we divide it by $3600$.
$T = \dfrac{{28950}}{{3600}}$
$T = 8$ hours
Note:
Calcium chloride is an inorganic compound. It is present as a white crystalline solid at room temperature. It is also highly soluble in water. When calcium hydroxide $\left( {Ca\left( {OH} \right){}_2} \right)$ and hydrochloric acid $\left( {HCl} \right)$ reacts with each other the formation of calcium chloride $\left( {CaC{l_2}} \right)$ takes place along with water. Calcium chloride is used to de-ice. For this process a maximum amount of calcium chloride is required. At lower temperatures, it is much more effective than sodium chloride. It is also harmless to plants and animals.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

