
. The $10$ Kg block is moving to the left with a speed of $1.2\,m{s^{ - 1}}$at time $t = 0$. A force F is applied as shown in the graph. After $0.2s$the force continues at the $10N$level. If the coefficient of Kinetic friction is ${\mu _k} = 0.2$. Determine the time t at which the block comes to stop $\left( {g = 10\,m{s^{ - 2}}} \right)$
(A) 0.333s
(B) 0.526s
(C) 0.165s
(D) None of the above.
Answer
552.3k+ views
Hint In the question, kinetic friction, mass of the block is given. By using the formula of the equations of motion, we get the value of the time $t$ at which the block comes to stop has been calculated.
Formula used:
The expression for finding the time is,
$v = u + at$
Where,
$v$ be the final velocity, $u$ be the initial velocity, $a$ be the acceleration due to the gravity and $t$ be the time.
Complete step by step solution:
Given that
Kinetic friction, ${\mu _k} = 0.2$
Mass of the block $m = 10\,kg$
Acceleration due to gravity $g = 10\,m{s^{ - 2}}$
If the block moves left, frictional force acts on the block. So, the frictional force acts towards right which means it moves towards the direction of the external force applied.
Friction force $f = {\mu _k}mg$
Substitute the known values in the above equation, we get
$f = 0.2 \times 10 \times 10$
Performing the arithmetic operations in the above equation, we get
$f = 20\,N$
Force is applied for the duration of $0 \leqslant t \leqslant 0.2\,s$
External force $F = 20\,N$
Total force acting on the block $F' = F + f$
Substitute the known values in the above equation, we get
$F' = 20 + 20$
Perform the arithmetic operation, we get
$F' = 40\,N$
Retardation of block $a = - \dfrac{{F'}}{m}$
Substitute the known values in the above equation, we get
$a = \dfrac{{ - 40}}{{10}}$
Simplify the above equation, we get
$a = - 4\,m{s^{ - 2}}$
Velocity of the block after $0.2\,s$, we get
$v = u + at$ Here, $t = 0.2\,s$
Substitute the known values in the above equation, we get
$v = 1.2 - 4 \times 0.2$
Simplify the above equation we get
$v = 0.4\,m{s^{ - 2}}\left( {{\text{towards left}}} \right)$
For the duration above $t \geqslant 0.2\,s$
External force $F = 10\,N$
Total force acting on the block $F' = F + f$
$F' = 10 + 20$
Perform the arithmetic operation, we get
$F' = 30N$
Retardation of the block $a = - \dfrac{{F'}}{m}$
$a = \dfrac{{ - 30}}{{10}}$
Simplify the above equation, we get
$a = - 3\,m{s^{ - 2}}$
Let the time reaches, after it comes to rest
So therefore $v' = 0$
$v' = u + at'$
Substitute the known values in the above equation, we get
$0 = 0.4 - 3t'$
$t' = 0.133\,s$
Therefore, the total time after which the block comes to rest $T = t + t'$
$T = 0.2 + 0.133$
$T = 0.333\,s$.
Therefore, the time after it comes to stop is $0.333\,s.$
Hence, from the above options option A is correct.
Note: In the question the value of the time is given. By finding the difference of the before and after timing. Substitute those values in the equation of motions and find the difference of the value of the time, after it comes to rest. Then we get the value of the time.
Formula used:
The expression for finding the time is,
$v = u + at$
Where,
$v$ be the final velocity, $u$ be the initial velocity, $a$ be the acceleration due to the gravity and $t$ be the time.
Complete step by step solution:
Given that
Kinetic friction, ${\mu _k} = 0.2$
Mass of the block $m = 10\,kg$
Acceleration due to gravity $g = 10\,m{s^{ - 2}}$
If the block moves left, frictional force acts on the block. So, the frictional force acts towards right which means it moves towards the direction of the external force applied.
Friction force $f = {\mu _k}mg$
Substitute the known values in the above equation, we get
$f = 0.2 \times 10 \times 10$
Performing the arithmetic operations in the above equation, we get
$f = 20\,N$
Force is applied for the duration of $0 \leqslant t \leqslant 0.2\,s$
External force $F = 20\,N$
Total force acting on the block $F' = F + f$
Substitute the known values in the above equation, we get
$F' = 20 + 20$
Perform the arithmetic operation, we get
$F' = 40\,N$
Retardation of block $a = - \dfrac{{F'}}{m}$
Substitute the known values in the above equation, we get
$a = \dfrac{{ - 40}}{{10}}$
Simplify the above equation, we get
$a = - 4\,m{s^{ - 2}}$
Velocity of the block after $0.2\,s$, we get
$v = u + at$ Here, $t = 0.2\,s$
Substitute the known values in the above equation, we get
$v = 1.2 - 4 \times 0.2$
Simplify the above equation we get
$v = 0.4\,m{s^{ - 2}}\left( {{\text{towards left}}} \right)$
For the duration above $t \geqslant 0.2\,s$
External force $F = 10\,N$
Total force acting on the block $F' = F + f$
$F' = 10 + 20$
Perform the arithmetic operation, we get
$F' = 30N$
Retardation of the block $a = - \dfrac{{F'}}{m}$
$a = \dfrac{{ - 30}}{{10}}$
Simplify the above equation, we get
$a = - 3\,m{s^{ - 2}}$
Let the time reaches, after it comes to rest
So therefore $v' = 0$
$v' = u + at'$
Substitute the known values in the above equation, we get
$0 = 0.4 - 3t'$
$t' = 0.133\,s$
Therefore, the total time after which the block comes to rest $T = t + t'$
$T = 0.2 + 0.133$
$T = 0.333\,s$.
Therefore, the time after it comes to stop is $0.333\,s.$
Hence, from the above options option A is correct.
Note: In the question the value of the time is given. By finding the difference of the before and after timing. Substitute those values in the equation of motions and find the difference of the value of the time, after it comes to rest. Then we get the value of the time.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

