T23.5g of sodium carbonate, $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}$ is dissolved in enough water to make 250ml of solution. If sodium carbonate dissociate completely, the molar concentration of sodium ion $N{{a}^{+}}$ and carbonate ion $C{{O}_{3}}^{2-}$ are respectively: (Molar mass of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}=106mo{{l}^{-1}}$)
(A) 0.955M and 1.910M
(B) 1.910M and 0.955M
(C) 1.90M and 1.910M
(D) 0.477M and 0.477M
Answer
617.1k+ views
Hint: The measure of the concentration of a chemical species of particular solute in a solution, in terms of the amount of substance per unit volume of solution is known as Molar concentration or Molarity or amount concentration or substance concentration.
$Molarity(M)=\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{\text{Volume of solution(in litres)}}$
Complete step by step solution:
-We will start the solution by calculating the molarity of the solute,
Molar mass of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}=106mo{{l}^{-1}}$
Calculating the number of moles-
Given mass = 25.3 g
$\text{Number of moles}=\dfrac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}=\dfrac{23.5}{106}=0.238mol$
From the formula of Molarity,
Volume of solution = 250mL = 0.25L
$Molarity(M)=\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{\text{Volume of solution(in litres)}}=\dfrac{0.238}{0.25}=0.955M$
-Next step is finding the number of ions-
The dissociation of Sodium carbonates takes place in the following way-
$N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}\to 2N{{a}^{+}}+C{{O}_{3}}^{2-}$
It is clear from the above equation that, dissociation of one mole of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}$gives 2 moles of$N{{a}^{+}}$and 1 mole of $C{{O}_{3}}^{2-}$.
-The last step is the calculation of the concentration of sodium and carbonate ion-
Concentration of $N{{a}^{+}}$ ions$=2\times 0.955M=1.91M$
Concentration of $C{{O}_{3}}^{2-}$ ions$=1\times 0.955M=0.955M$
So, the correct answer is option (B).
Note: You should not get confused between molarity and molality.
(i) Molarity of a given solution is defined as the total number of moles of solute per litre of the solution, while molality is defined as the total moles of a solute contained in a kilogram of a solvent.
(ii) Mathematical expression for molarity is –
$Molarity(M)=\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{\text{Volume of solution(in litres)}}$
While the mathematical expression of molality is-
$Molality(m)=\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{\text{Mass of solvent (in kg)}}$
(iii) Molarity depends on the volume of the whole solution while molality depends on the mass of the solvent.
(iv) Molarity has the unit as moles/litre while molality has the unit as moles/kg.
However, molarity and molality have a relationship which is given as-
$m=\dfrac{M\times 1000}{(d\times 1000)-M({{M}^{'}})}$
where’ is the molality
‘M’ is the molarity
‘d’ is the density
‘${{M}^{'}}$’ is the molar mass of the solute.
$Molarity(M)=\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{\text{Volume of solution(in litres)}}$
Complete step by step solution:
-We will start the solution by calculating the molarity of the solute,
Molar mass of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}=106mo{{l}^{-1}}$
Calculating the number of moles-
Given mass = 25.3 g
$\text{Number of moles}=\dfrac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}=\dfrac{23.5}{106}=0.238mol$
From the formula of Molarity,
Volume of solution = 250mL = 0.25L
$Molarity(M)=\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{\text{Volume of solution(in litres)}}=\dfrac{0.238}{0.25}=0.955M$
-Next step is finding the number of ions-
The dissociation of Sodium carbonates takes place in the following way-
$N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}\to 2N{{a}^{+}}+C{{O}_{3}}^{2-}$
It is clear from the above equation that, dissociation of one mole of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}$gives 2 moles of$N{{a}^{+}}$and 1 mole of $C{{O}_{3}}^{2-}$.
-The last step is the calculation of the concentration of sodium and carbonate ion-
Concentration of $N{{a}^{+}}$ ions$=2\times 0.955M=1.91M$
Concentration of $C{{O}_{3}}^{2-}$ ions$=1\times 0.955M=0.955M$
So, the correct answer is option (B).
Note: You should not get confused between molarity and molality.
(i) Molarity of a given solution is defined as the total number of moles of solute per litre of the solution, while molality is defined as the total moles of a solute contained in a kilogram of a solvent.
(ii) Mathematical expression for molarity is –
$Molarity(M)=\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{\text{Volume of solution(in litres)}}$
While the mathematical expression of molality is-
$Molality(m)=\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{\text{Mass of solvent (in kg)}}$
(iii) Molarity depends on the volume of the whole solution while molality depends on the mass of the solvent.
(iv) Molarity has the unit as moles/litre while molality has the unit as moles/kg.
However, molarity and molality have a relationship which is given as-
$m=\dfrac{M\times 1000}{(d\times 1000)-M({{M}^{'}})}$
where’ is the molality
‘M’ is the molarity
‘d’ is the density
‘${{M}^{'}}$’ is the molar mass of the solute.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

