Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

Sunflower seeds cost \[ $ 204.50 \] for 30kg from Jon’s farm or \[€96.40\] for 20kg from Ann’s farm. The exchange rate is \[ 1$ = € 0.718 \].
Which farm has the cheapest price per kilogram?
You must show clearly all your working.

Answer
VerifiedVerified
531.3k+ views
Hint: In this question, we are given the cost of two different weights of sunflower seeds of two different farms in two different units. First, we will find the cost of sunflower per kilogram in both the farms. We are given an equation for converting one unit of money to the other, so we will convert one of the units to the other by using the given relation and then compare the price of sunflower seeds per kg to find out the correct answer.

Complete step by step solution:
Cost of 30kg sunflower seeds from Jon’s farm $ = 204.50 $
Cost of 1kg sunflower seeds from Jon’s farm $ = \dfrac{{204.50}}{{30}} = 6.82 $
We know that $ 1 = € 0.718 $
So, $ 6.82 = € 0.718 \times 6.82 = € 4.89 $
Thus Cost of 1kg sunflower seeds from Jon’s farm $ = € 4.89 $
Cost of 20kg sunflower seeds from Ann’s farm \[€ 96.40\]
Cost of 1kg sunflower seeds from Ann’s farm $ = € \dfrac{{96.40}}{{20}} = € 4.82 $
On comparing the two prices, we see that $ € 4.89 > € 4.82 $ .
Hence Ann’s farm has the cheapest price per kilogram.
So, the correct answer is “ Ann’s farm has the cheapest price per kilogram”.

Note: Different countries have different units for measuring the amount of money, as humans keep traveling from one country to another so they also need some measure for converting one currency to another. In many countries like the USA, money is calculated in dollars and in Europe money is measured in Euros. In this question, we are given the relation between the two units using which we can convert any amount of one currency to the other easily.