
State law of reciprocal proportion with an example.
Answer
502.2k+ views
Hint: The law of reciprocal proportions states that “If two different elements combine separately with a fixed mass of a third element, the ratio of the masses in which they do so are either the same as or a simple multiple of the ratio of the masses in which they combine.”
Complete answer:
The law seems to be complicated to understand. For a better understanding, let’s consider an example-
An example is when 3 grams of carbon reacts with 1 gram of hydrogen in order to form methane.
And, when 8 grams of oxygen reacts with 1 gram of hydrogen to form water.
The ratio of their masses i.e mass ratio is C:O = 3:8
In this manner, 12 grams of carbon react with 32 grams of oxygen in order to form carbon dioxide.
The ratio of their masses i.e mass ratio is C:O = 12:32 = 3:8
The mass ratio in which carbon and oxygen combine is similar to the mass ratio in which they combine separately with a fixed mass of H.
When 12 grams of carbon is reacting with 16 grams of oxygen in order to form carbon monoxide
The mass ratio of C:O = 12:16 = 3:4
The ratio of masses in which they react separately has a fixed mass of hydrogen i.e 3:8.
Now, we will find out the ratio of the two ratios i.e $\dfrac{\dfrac{3}{4}}{\dfrac{3}{8}}$= 2:1
So, the ratio in which carbon and oxygen combine is twice the ratio in which they get combined with a fixed mass of hydrogen.
Note:
Jeremias Richter proposed the law of reciprocal proportions, he utilizes the law for neutralization of ratios of metals with the acids. It mentioned that if two substances A and B are reacting chemically with the other substances C and D, then the ratio of the quantities of C and D has the same amount of A as the ratio of the quantities of C and D has with B.
Complete answer:
The law seems to be complicated to understand. For a better understanding, let’s consider an example-
An example is when 3 grams of carbon reacts with 1 gram of hydrogen in order to form methane.
And, when 8 grams of oxygen reacts with 1 gram of hydrogen to form water.
The ratio of their masses i.e mass ratio is C:O = 3:8
In this manner, 12 grams of carbon react with 32 grams of oxygen in order to form carbon dioxide.
The ratio of their masses i.e mass ratio is C:O = 12:32 = 3:8
The mass ratio in which carbon and oxygen combine is similar to the mass ratio in which they combine separately with a fixed mass of H.
When 12 grams of carbon is reacting with 16 grams of oxygen in order to form carbon monoxide
The mass ratio of C:O = 12:16 = 3:4
The ratio of masses in which they react separately has a fixed mass of hydrogen i.e 3:8.
Now, we will find out the ratio of the two ratios i.e $\dfrac{\dfrac{3}{4}}{\dfrac{3}{8}}$= 2:1
So, the ratio in which carbon and oxygen combine is twice the ratio in which they get combined with a fixed mass of hydrogen.
Note:
Jeremias Richter proposed the law of reciprocal proportions, he utilizes the law for neutralization of ratios of metals with the acids. It mentioned that if two substances A and B are reacting chemically with the other substances C and D, then the ratio of the quantities of C and D has the same amount of A as the ratio of the quantities of C and D has with B.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

