
Sonali bought one dozen notebooks for Rs.66. What did she pay for one notebook?
a). Rs.50
b). Rs.6.60
c). Rs.5.60
d). Rs.5.50
Answer
486.3k+ views
Hint: Given the cost of one dozen notebooks. We have to find the cost of one such notebook. We can use the unitary method here which gives the cost of a unit that is one quantity or we can simply divide the cost of one dozen notebooks by 12 because one dozen of notebooks means 12 notebooks.
Complete step-by-step solution:
We are given the cost of one dozen notebooks. We know that one dozen notebooks has 12 quantities.
So to find the cost of one such notebook we will divide the cost of one dozen notebooks by 12.
\[ = \dfrac{{66}}{{12}}\]
On dividing the number above we get,
\[ = 5.5\]
Thus this is the cost of one such notebook Rs.5.50
Thus option D is the correct option.
Note: Now how do we use the unitary method?
Cost of 12 notebooks = Rs.66
Cost of one notebook = ?
\[? = \dfrac{{66 \times 1}}{{12}}\]
This equals, \[ = 5.5\]
Note that when we are given the cost of many and need to find that of one we use divide operation. And in exactly the reverse case when we are given the cost of one and asked to find the cost of many we use multiplication operations.
Also note that there are various units of measurements like dozen, gross etc. we should use the multiple number according to the unit given.
Complete step-by-step solution:
We are given the cost of one dozen notebooks. We know that one dozen notebooks has 12 quantities.
So to find the cost of one such notebook we will divide the cost of one dozen notebooks by 12.
\[ = \dfrac{{66}}{{12}}\]
On dividing the number above we get,
\[ = 5.5\]
Thus this is the cost of one such notebook Rs.5.50
Thus option D is the correct option.
Note: Now how do we use the unitary method?
Cost of 12 notebooks = Rs.66
Cost of one notebook = ?
\[? = \dfrac{{66 \times 1}}{{12}}\]
This equals, \[ = 5.5\]
Note that when we are given the cost of many and need to find that of one we use divide operation. And in exactly the reverse case when we are given the cost of one and asked to find the cost of many we use multiplication operations.
Also note that there are various units of measurements like dozen, gross etc. we should use the multiple number according to the unit given.
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Master Class 7 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 7 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

i What trees does Mr Wonka mention Which tree does class 7 english CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE

Welcome speech for Christmas day celebration class 7 english CBSE


