
$S{O_2}$ gas is slowly passed through an aqueous suspension containing 12 g $CaS{O_3}$ till the milkiness just disappears. What amount of $S{O_2}$ when required?
A.6.4 mole
B.0.3 mole
C.0.2 mole
D.0.1 mole
Answer
571.8k+ views
Hint: The uptake of gas phase $S{O_2}$ by aqueous solutions was studied as a function of pH and temperature using droplet train reactor apparatuses. All atmospheric species react with water and $OH^-$, acidifying aqueous solutions. This reaction is the dependence on the reaction of desulfurization reagent. Here this is an acid-base reaction where CaO is a base, and $S{O_2}$ is an acid; white or grey, odorless lumps or granulate powder.
Complete step by step answer:
Here calcium sulphate reacts with the process of Sulphur dioxide and water and forms the product. The reaction is given below:
$CaS{O_3} + S{O_2} + {H_2}O \to {(HS{O_3})_2}Ca$
Mole of $CaS{O_3} = \dfrac{{12}}{{120}} = 0.1$ mole
1 mole $CaS{O_3}$ = 1 mole $S{O_2}$
Here we calculate for 0.1 mole,
mole $CaS{O_3} = \dfrac{{0.1 \times 1}}{1}$
=0.1 mole of $S{O_2}$
Here we find out the mass of $S{O_2}$ which is given below,
Mass of $S{O_2} = 0.1 \times 64$
= 6.4 gm = 6.4 mole
Hence option (A) is the correct answer.
Additional information:
Sulphur dioxide irritates the skin and mucous membranes of the eyes, nose, throats and lungs. High concentration of Sulphur dioxide can cause inflammation and irritation of the respiratory system, especially during heavy physical activity.
Note:Here we see that the calculation of 1 mole of $CaS{O_3}$ is similar to the 1 mole of $S{O_2}$. As well as we take 0.1 mole of $CaS{O_3}$ is also similar to 0.1 mole of $S{O_2}$. Mass is found by the use of given moles. Here we remember that the moles of compounds are the same.
Complete step by step answer:
Here calcium sulphate reacts with the process of Sulphur dioxide and water and forms the product. The reaction is given below:
$CaS{O_3} + S{O_2} + {H_2}O \to {(HS{O_3})_2}Ca$
Mole of $CaS{O_3} = \dfrac{{12}}{{120}} = 0.1$ mole
1 mole $CaS{O_3}$ = 1 mole $S{O_2}$
Here we calculate for 0.1 mole,
mole $CaS{O_3} = \dfrac{{0.1 \times 1}}{1}$
=0.1 mole of $S{O_2}$
Here we find out the mass of $S{O_2}$ which is given below,
Mass of $S{O_2} = 0.1 \times 64$
= 6.4 gm = 6.4 mole
Hence option (A) is the correct answer.
Additional information:
Sulphur dioxide irritates the skin and mucous membranes of the eyes, nose, throats and lungs. High concentration of Sulphur dioxide can cause inflammation and irritation of the respiratory system, especially during heavy physical activity.
Note:Here we see that the calculation of 1 mole of $CaS{O_3}$ is similar to the 1 mole of $S{O_2}$. As well as we take 0.1 mole of $CaS{O_3}$ is also similar to 0.1 mole of $S{O_2}$. Mass is found by the use of given moles. Here we remember that the moles of compounds are the same.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

