Sharad bought one quintal of onions for Rs.2000, later he sold them all at the rate of Rs.18 per kg. Did he make a profit or incur a loss? How much was it?
Answer
363.6k+ views
Hint: Cost of 1 quintal is given as Rs.2000. Convert 1 quintal into kg. Find the rate at which the onions were sold. Compare the cost price and selling price. From the formula of loss, find the loss incurred by Sharad in selling them at Rs.18 per kg.
Complete step-by-step solution:
It is given that the cost of 1 quintal of onion is Rs.2000.
We know 1 quintal = 100kg.
The selling price of 1 kg onion is given at the rate of Rs.18 per kg.
1 kg = Rs.18
100 kg = = Rs.1800 for 100 kg of onion.
Selling price of 100 kg of onion = Rs.1800
We know the cost price of onion = Rs.2000.
Selling price of onion = Rs.1800.
Here, cost price is the price at which the onions are purchased and selling price is the price at which the onions are sold.
Here, the cost price is greater than the selling price.
i.e. A person bought 100 kg onion at Rs.2000 and sold it in the 100 kg of onions for Rs.1800. Therefore, he incurred a loss.
Loss = cost price – selling price
= Rs.2000 – Rs.1800 = Rs.200
He experienced a loss of Rs.200 in selling the onions for Rs.18 per kg.
Note: Sharad can only make a profit if he sells the onions at more than Rs.20 per kg.
If he sells onions for Rs.19 per kg, the selling price will be () = Rs.1900 for 100 kg, which is still less than the cost price. He will still have loss of Rs.100.
If he sells onion at Rs.20 per kg, the selling price becomes Rs.2000, which is equal to the cost price. Therefore, he won’t have a profit nor loss.
Complete step-by-step solution:
It is given that the cost of 1 quintal of onion is Rs.2000.
We know 1 quintal = 100kg.
The selling price of 1 kg onion is given at the rate of Rs.18 per kg.
1 kg = Rs.18
100 kg = = Rs.1800 for 100 kg of onion.
Selling price of 100 kg of onion = Rs.1800
We know the cost price of onion = Rs.2000.
Selling price of onion = Rs.1800.
Here, cost price is the price at which the onions are purchased and selling price is the price at which the onions are sold.
Here, the cost price is greater than the selling price.
i.e. A person bought 100 kg onion at Rs.2000 and sold it in the 100 kg of onions for Rs.1800. Therefore, he incurred a loss.
Loss = cost price – selling price
= Rs.2000 – Rs.1800 = Rs.200
He experienced a loss of Rs.200 in selling the onions for Rs.18 per kg.
Note: Sharad can only make a profit if he sells the onions at more than Rs.20 per kg.
If he sells onions for Rs.19 per kg, the selling price will be () = Rs.1900 for 100 kg, which is still less than the cost price. He will still have loss of Rs.100.
If he sells onion at Rs.20 per kg, the selling price becomes Rs.2000, which is equal to the cost price. Therefore, he won’t have a profit nor loss.
Last updated date: 02nd Oct 2023
•
Total views: 363.6k
•
Views today: 7.63k
Recently Updated Pages
What do you mean by public facilities

Paragraph on Friendship

Slogan on Noise Pollution

Disadvantages of Advertising

Prepare a Pocket Guide on First Aid for your School

10 Slogans on Save the Tiger

Trending doubts
How do you solve x2 11x + 28 0 using the quadratic class 10 maths CBSE

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

What is meant by shramdaan AVoluntary contribution class 11 social science CBSE

The equation xxx + 2 is satisfied when x is equal to class 10 maths CBSE

Difference between Prokaryotic cell and Eukaryotic class 11 biology CBSE

Difference Between Plant Cell and Animal Cell

An alternating current can be produced by A a transformer class 12 physics CBSE

What is the value of 01+23+45+67++1617+1819+20 class 11 maths CBSE

Give 10 examples for herbs , shrubs , climbers , creepers
