Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store

Ram mixes 15kg of sugar purchased at the rate of Rs.8.00 per kg with 25 kg of sugar purchased at the rate of Rs.10.00 per kg. At what rate per kg should Ram sell the mixture to get a Profit of 3 per kg?
A. Rs.12.25
B. Rs.11.25
C. Rs.13.25
D. Rs.14.25

seo-qna
Last updated date: 13th Jun 2024
Total views: 403.2k
Views today: 6.03k
Answer
VerifiedVerified
403.2k+ views
Hint: The question is related to profit and loss. You must know that the profit is added to the cost price for finding the selling price and loss is subtracted from the cost price to get the selling price.

Complete step-by-step answer:
We have given the quantity and the rate of per kg of sugar
First, we have to find the total kg of sugar purchased by Ram
Total sugar = 15kg + 25kg
Total sugar = 40kg
Now we have to find the total cost price of the 40 kg sugar
Total cost price = $15kg \times 8.00 + 25kg \times 10.00$
$ = 120 + 250$
$ = 370$
Hence the total cost price of the 40 kg sugar is Rs.370
Now as the question mention Ram sold the sugar at the profit of Rs.3 per kg
First, we have to find the cost price of the per kg
${\text{per kg cost price = }}\dfrac{{{\text{total cost price}}}}{{{\text{total kg}}}}$
Put the values in the formula
$ = \dfrac{{370}}{{40}}$
Divide the numerator by denominator
Per kg cost price of the sugar is 9.25
Now the cost price when Ram selling at the profit of Rs.3
${\text{ = per kg cost price + per kg profit }}$
Put the values
$ = 9 \cdot 25 + 3$
$ = 12 \cdot 25$
At Rs.12.25 should Ram sell the mixture to get a Profit of 3 per kg.

Therefore, option A is the correct option.

Note: Students here do the mistake in the profit part as they add the profit in the rate of total 40kg sugar. While the question mentioned that the profit Rs.3 is for per kg sugar, so you have to first find the cost price of per kg of sugar.