Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

Ragini purchased the following items from a large department store:
(a) a school bag for Rs. 425, GST 10%
(b) a tea set for Rs. 1250, GST 12 %
(c) bakery products for Rs. 850, GST 5 %
(d) a pressure cooker for Rs. 3500, GST 28 %
Find the total amount of the bill she has to pay.

Answer
VerifiedVerified
506.7k+ views
Hint:For solving this question you should know about the total value of a product including GST. In this problem first we will find the price with GST and then add them to the original price and then do the same for all of these and find the value of total by this.

Complete step-by-step solution:
According to the question it is given some statements and we will find the solution by solving them.
(a) School bag original price = 425
GST = 18 %
If we find the value after applying 18 % on this then we get the value as:
\[=425\times \dfrac{18}{100}+425\]
\[=501.5\] Rs.
(b) Tea set original price = 1250
GST on this = 12 %
If we find the value after applying 12 % GST on this, then we get as:
\[=1250+1250\times \dfrac{12}{100}\]
\[=1400\] Rs.
(c) Bakery products original price = 850
GST on this = 5 %
So, the final value after GST is \[=850+850\times \dfrac{5}{100}\]
\[=892.5\] Rs.
(d) Pressure cooker original price = 3500
GST on this = 28 %
Final Price with 28 % GST is \[=3500+3500\times \dfrac{28}{100}\]
\[=4480\] Rs.
So, the total final price \[=4480+892.5+1400+501.5\]
\[=7274\] Rs.

Note: While solving this type of questions you have to mind that we will solve this with the help of a formula T.P. = original price + price with GST% and this can be modified by taking these to the left side and right side. And at last add to all the results for finding total price.