
What is the pH of a 10.0 mL, 0.1 M $N{{H}_{3}}$ solution when a 0.1 mL, 0.1 M NaOH solution was added into it?
Answer
524.4k+ views
Hint: pH is defined as the hydrogen potential of any solution. It has a range of 0 – 14. It tells us the acidic and basic nature of any solution. For acids it has a low value, and for base it has a higher value. The pH is calculated as the negative logarithm of the hydrogen ion concentration. From pOH value, the pH can be determined as, pH = 14 – pOH. pOH is the value of hydroxide ion potential.
Complete answer:
We have been given that 10.0 mL, 0.1 M $N{{H}_{3}}$solution is mixed with a 0.1 mL, 0.1 M NaOH solution. So, the new concentration of NaOH in the solution will be calculated by the dilution formula as ${{C}_{1}}{{V}_{1}}={{C}_{2}}{{V}_{2}}$, where ${{C}_{1}}$= 0.1 mol/L, ${{V}_{1}}$=0.1mL, and ${{V}_{2}}$= (10 + 0.1)mL, so,
${{C}_{2}}={{C}_{1}}\times \dfrac{{{V}_{1}}}{{{V}_{2}}}$
${{C}_{2}}=0.1\,mole/L\times \dfrac{0.10mL}{10.1mL}$
${{C}_{2}}=9.9\times {{10}^{-4}}mol/L$
Now, according to the equation, $N{{H}_{3}}+{{H}_{2}}O\to N{{H}_{4}}^{+}+O{{H}^{-}}$
Where initial and final concentrations are,
$\begin{align}
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,N{{H}_{3}}+{{H}_{2}}O\to N{{H}_{4}}^{+}+O{{H}^{-}} \\
& initial\,(M)\,\,\,\,\,\,0.1\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,0\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,9.9\times {{10}^{-4}} \\
& final\,(M)\,\,\,\,\,\,\,\,0.1-x\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,x\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,x+9.9\times {{10}^{-4}} \\
\end{align}$
Now, according to the dissociation constant of a base, this is the value of the concentration of the products upon the reactant, ${{K}_{b}}=\dfrac{[N{{H}_{4}}^{+}][O{{H}^{-}}]}{[N{{H}_{3}}]}=1.8\times {{10}^{-5}}$ . From this value the value of x can be calculated as
${{K}_{b}}=\dfrac{x(x+9.9\times {{10}^{-4}})}{0.1-x}=1.8\times {{10}^{-5}}$, solving this for x, we have the value of x as
$x=9.9\times {{10}^{-4}}$
Now, we have the hydroxide ion concentration as $[O{{H}^{-}}]=9.9\times {{10}^{-4}}+x$
$[O{{H}^{-}}]=9.9\times {{10}^{-4}}+9.9\times {{10}^{-4}}$
$[O{{H}^{-}}]=2.0\times {{10}^{-3}}M$
Keeping this in the formula for, pOH = $-\log [O{{H}^{-}}]$, we have
$pOH=-\log (2.0\times {{10}^{-3}})$
pOH = 2.7
Now using, pH = 14 – pOH we have,
pH = 14 – 2.7
pH = 11.3
hence, the pH of the solution is found to be 11.3 which is a basic pH.
Note:
pOH is the negative log of hydroxide ion concentration, it is calculated for bases. The dissociation constant for acid is ${{K}_{a}}$ while for base is ${{K}_{b}}$. The value of ${{K}_{a}}\times {{K}_{b}}={{10}^{-4}}$. The ammonia gas and NaOH does not react usually, here we are dissolving the ammonia into water to form ammonium ion and the hydroxide ions that takes the place of the base NaOH, as we add NaOH the hydroxide ions increase in this solution.
Complete answer:
We have been given that 10.0 mL, 0.1 M $N{{H}_{3}}$solution is mixed with a 0.1 mL, 0.1 M NaOH solution. So, the new concentration of NaOH in the solution will be calculated by the dilution formula as ${{C}_{1}}{{V}_{1}}={{C}_{2}}{{V}_{2}}$, where ${{C}_{1}}$= 0.1 mol/L, ${{V}_{1}}$=0.1mL, and ${{V}_{2}}$= (10 + 0.1)mL, so,
${{C}_{2}}={{C}_{1}}\times \dfrac{{{V}_{1}}}{{{V}_{2}}}$
${{C}_{2}}=0.1\,mole/L\times \dfrac{0.10mL}{10.1mL}$
${{C}_{2}}=9.9\times {{10}^{-4}}mol/L$
Now, according to the equation, $N{{H}_{3}}+{{H}_{2}}O\to N{{H}_{4}}^{+}+O{{H}^{-}}$
Where initial and final concentrations are,
$\begin{align}
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,N{{H}_{3}}+{{H}_{2}}O\to N{{H}_{4}}^{+}+O{{H}^{-}} \\
& initial\,(M)\,\,\,\,\,\,0.1\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,0\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,9.9\times {{10}^{-4}} \\
& final\,(M)\,\,\,\,\,\,\,\,0.1-x\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,x\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,x+9.9\times {{10}^{-4}} \\
\end{align}$
Now, according to the dissociation constant of a base, this is the value of the concentration of the products upon the reactant, ${{K}_{b}}=\dfrac{[N{{H}_{4}}^{+}][O{{H}^{-}}]}{[N{{H}_{3}}]}=1.8\times {{10}^{-5}}$ . From this value the value of x can be calculated as
${{K}_{b}}=\dfrac{x(x+9.9\times {{10}^{-4}})}{0.1-x}=1.8\times {{10}^{-5}}$, solving this for x, we have the value of x as
$x=9.9\times {{10}^{-4}}$
Now, we have the hydroxide ion concentration as $[O{{H}^{-}}]=9.9\times {{10}^{-4}}+x$
$[O{{H}^{-}}]=9.9\times {{10}^{-4}}+9.9\times {{10}^{-4}}$
$[O{{H}^{-}}]=2.0\times {{10}^{-3}}M$
Keeping this in the formula for, pOH = $-\log [O{{H}^{-}}]$, we have
$pOH=-\log (2.0\times {{10}^{-3}})$
pOH = 2.7
Now using, pH = 14 – pOH we have,
pH = 14 – 2.7
pH = 11.3
hence, the pH of the solution is found to be 11.3 which is a basic pH.
Note:
pOH is the negative log of hydroxide ion concentration, it is calculated for bases. The dissociation constant for acid is ${{K}_{a}}$ while for base is ${{K}_{b}}$. The value of ${{K}_{a}}\times {{K}_{b}}={{10}^{-4}}$. The ammonia gas and NaOH does not react usually, here we are dissolving the ammonia into water to form ammonium ion and the hydroxide ions that takes the place of the base NaOH, as we add NaOH the hydroxide ions increase in this solution.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

