What is the percentage by weight of calcium in calcium carbonate $(CaC{O_3})$ ?
A. 10%
B. 40%
C. 20%
D. 30%
Answer
640.8k+ views
Hint – 1 Ca atom molar mass is 40, 1 C atom molar mass is 12, and 1 Oxygen atom molar mass is 16, so find the total weight of Calcium Carbonate and then find the percentage.
Complete answer:
Formula used - $\% Ca = \dfrac{{WeightofCa.in(CaC{O_3})}}{{TotalweightofCaC{O_3}}} \times 100\% $
We have been given to find the percentage by weight of calcium in calcium carbonate $(CaC{O_3})$
So, first we will write the weight of each atom.
So, the molar mass of 1 calcium atom is 40.
Molar mass of 1 carbon atom is 12.
And, the molar mass of 1 oxygen atom is 16.
So, by adding the molar masses of each atom we can find the total weight.
Also, since there are three oxygen atoms in $(CaC{O_3})$ so, molar mass of 3 oxygen atoms will be $16 \times 3 = 48$
So, no finding the total weight, we get-
$W = 40 + 12 + 48 = 100$
Now, the percentage by weight of calcium in calcium carbonate $(CaC{O_3})$ is-
$\% Ca = \dfrac{{WeightofCa.in(CaC{O_3})}}{{TotalweightofCaC{O_3}}} \times 100\% $
Therefore, it will be-
$\% Ca = \dfrac{{40}}{{100}} \times 100 = 40\% $
Therefore, the percentage by weight of calcium in calcium carbonate is 40%.
Hence, the correct option is B.
Note – Whenever such types of questions appear then first find the total weight of the compound given, as mentioned in solution the total weight of the calcium carbonate $(CaC{O_3})$ is $W = 40 + 12 + 48 = 100$ , then as we can see that there is one atom of Ca in $(CaC{O_3})$ , so the percentage of weight of calcium in calcium carbonate will be $\% Ca = \dfrac{{WeightofCa.in(CaC{O_3})}}{{TotalweightofCaC{O_3}}} \times 100\% $.
Complete answer:
Formula used - $\% Ca = \dfrac{{WeightofCa.in(CaC{O_3})}}{{TotalweightofCaC{O_3}}} \times 100\% $
We have been given to find the percentage by weight of calcium in calcium carbonate $(CaC{O_3})$
So, first we will write the weight of each atom.
So, the molar mass of 1 calcium atom is 40.
Molar mass of 1 carbon atom is 12.
And, the molar mass of 1 oxygen atom is 16.
So, by adding the molar masses of each atom we can find the total weight.
Also, since there are three oxygen atoms in $(CaC{O_3})$ so, molar mass of 3 oxygen atoms will be $16 \times 3 = 48$
So, no finding the total weight, we get-
$W = 40 + 12 + 48 = 100$
Now, the percentage by weight of calcium in calcium carbonate $(CaC{O_3})$ is-
$\% Ca = \dfrac{{WeightofCa.in(CaC{O_3})}}{{TotalweightofCaC{O_3}}} \times 100\% $
Therefore, it will be-
$\% Ca = \dfrac{{40}}{{100}} \times 100 = 40\% $
Therefore, the percentage by weight of calcium in calcium carbonate is 40%.
Hence, the correct option is B.
Note – Whenever such types of questions appear then first find the total weight of the compound given, as mentioned in solution the total weight of the calcium carbonate $(CaC{O_3})$ is $W = 40 + 12 + 48 = 100$ , then as we can see that there is one atom of Ca in $(CaC{O_3})$ , so the percentage of weight of calcium in calcium carbonate will be $\% Ca = \dfrac{{WeightofCa.in(CaC{O_3})}}{{TotalweightofCaC{O_3}}} \times 100\% $.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

