Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

Particle ‘A’ moves with speed $10\,m/s$ in a frictionless circular fixed horizontal pipe of radius $5\,m$ and strikes with ‘B’ of double mass that of A. Coefficient of restitution is $\dfrac{1}{2}$ and particle ‘A’ starts its journey at $t=0$. At what time will the second collision occur?
A. $\dfrac{\pi }{2}\,s$
B. $\dfrac{2\pi }{3}\,s\,$
C. $\dfrac{5\pi }{2}\,s$
D. $4\pi \,s$

Answer
VerifiedVerified
573.9k+ views
Hint: Coefficient of restitution is the ratio of final relative velocity and initial relative velocity between two objects after they collide.
Use conservation of momentum to determine velocity of particle ‘B’. Particle ‘A’ will come to rest after collision.
Use definition of speed to obtain time period for both collisions and then add to obtain time of second collision.

Formula used:
$\text{Time taken =}\dfrac{\text{Distance travelled}}{\text{magnitude of velocity}}$

Complete step-by-step answer:
During any collision, the net momentum of the isolated system remains conserved. This is known as the law of conservation of momentum.
seo images

We are given that particle ‘A’ moves with speed $10\,m/s$ in a frictionless circular fixed horizontal pipe of radius $5\,m$ and strikes with ‘B’ of double mass that of A. Let us assume that the mass of particle ‘A’ is ${{m}_{A}}=m$. Then the mass of particle ‘B’ will be ${{m}_{B}}=2m$. The initial velocity of particle ‘B’ is ${{v}_{B}}=0$. Then, initial momentum of the system is
${{p}_{i}}={{m}_{a}}{{v}_{a}}+{{m}_{b}}{{v}_{b}}$
${{p}_{i}}=m\times 10+2m\times 0=10m$ ….(1)
If ${{v}_{A}}'$ and ${{v}_{B}}'$ are the final velocity of particle ‘A’ and ‘B’ respectively, then final momentum of system is
${{p}_{f}}={{m}_{A}}{{v}_{A}}'\,\,+{{m}_{B}}{{v}_{B}}'=m{{v}_{A}}'\,\,+2m{{v}_{B}}'$ ….(2)
By conservation of momentum, (1) equals (2):
$10m=m{{v}_{A}}'\,\,+2m{{v}_{B}}'$
$\Rightarrow {{v}_{A}}'+2{{v}_{B}}'-10=0$ ….(3)
Coefficient of restitution is the ratio of final relative velocity and initial relative velocity between two objects after they collide. It is denoted by e.
Here, $e=\dfrac{1}{2}$. So we can write
$-e=\dfrac{{{v}_{A}}'-{{v}_{B}}'}{{{v}_{A}}-{{v}_{B}}}=-\dfrac{1}{2}$
Substituting the values and solving, we get
$\Rightarrow \dfrac{1}{2}=\dfrac{{{v}_{A}}'-{{v}_{B}}'}{10}$
$\Rightarrow {{v}_{A}}'=-5+{{v}_{B}}'$ ….(4)
By substituting this value in (3), we get
$-5+{{v}_{B}}'+2{{v}_{B}}'-10=3{{v}_{B}}'-15=0$
$\Rightarrow {{v}_{B}}'=5m/s$
$\Rightarrow {{v}_{A}}'=0$
After collision, A stops.
Initial time taken by A to hit B was
${{t}_{1}}=\dfrac{\text{distance travelled}}{\text{velocity}}=\dfrac{\pi \times 5}{10}=\dfrac{\pi }{2}\,s$
Time taken by B to hit A
${{t}_{2}}=\dfrac{\text{distance travelled}}{\text{velocity}}=\dfrac{2\pi \times 5}{5}=2\pi $
Time of second collision, $t={{t}_{1}}+{{t}_{2}}=2.5\pi \,s$
Hence, option C is correct.

So, the correct answer is “Option C”.

Note: Law of conservation of linear momentum is applicable to elastic as well as inelastic collision.
In inelastic collision mechanical energy is not conserved. For perfectly inelastic collision coefficient of restitution is 0.
In a perfectly elastic collision, no kinetic energy is dissipated and therefore, the coefficient of restitution is 1.